Vybrat kategorii

5 sportovních aplikací, které vás dostanou do formy

Aplikace pro záznamy sportovní aktivity se postupně staly neodmyslitelným doplňkem pro celou řadu sportovců, a to jak z řad amatérů, tak špiček profesionálního sportu. Pokud ještě žádnou nepoužíváte nebo neznáte, může Vám být inspirací tento článek.

Vybrali jsme pro Vás 5 populárních aplikací, které si zdarma stáhnete jak na iPhone, tak na telefon s Androidem. První čtyři z nich jsou klasické sportstrackery (aplikace pro záznam sportovních aktivit), poslední pak zastane i funkci osobního trenéra. Na závěr Vám ukážeme způsob, jak jednoduše synchronizovat záznamy ze všech trackerů do jednoho rozhranní, abyste měli o svých výkonech perfektní přehled.

Proč vůbec aplikace používat?

Pokud jste nikdy žádnou aplikaci pro záznam sportovních aktivit nezkoušeli, tohle je pravděpodobně první věc, která Vám vytane na mysli. Možná si říkáte, že přece nejste přeborníci v žádném sportu, nechcete se svými výkony nikde chlubit, a už vůbec je sdílet s celým světem.

Je však prokázáno, že sportovní aplikace dokážou citelně pozvednout nejen výkonnost (a to i u začátečníků), ale také motivaci. Jistě znáte nadšení z prvního jarního běhu, ale také to, že už k tomu druhému se musíte trochu přemáhat. Motivace slábne a často úplně zmizí dříve, než si stačíte vybudovat tréninkovou rutinu.

Právě záznam sportovní aktivity s možností porovnání (s ostatními i se sebou) velmi přispívá k tomu, aby se člověk odhodlal vyrazit znovu sportovat. Krom toho Vám smartphone s dobrou aplikací poskytuje i celou řadu dalších zajímavých statistik, které Vám pomohou zjistit, co se při tréninku děje s Vaším tělem, a jak trénovat efektivněji.

Endomondo

App Store | Google Play

Endomondo je jednou z nejrozšířenějších aplikací pro záznam sportovních výkonů. Její obrovskou výhodou je široká paleta sportovních aktivit, které umožňuje sledovat. Krom obligátního běhu a cyklistiky Vám tato aplikace bez potíží zaznamená i zimní, míčové či dokonce vodní sporty.

U aktivit, kde jsou tyto údaje relevantní, je Vám započítávána uražená vzdálenost, převýšení a trasa, u ostatních se pak dozvíte dobu cvičení i s přibližným přepočtem na kalorie. Pro optimální přesnost výpočtů je dobré zadat základní údaje o sobě (věk, pohlaví, výška a váha) a propojit Endomondo s měřičem tepu (funguje se všemi rozšířenými náramky).

Vše se pak ukládá do hezky zpracovaného přehledu, který můžete spravovat jak z mobilní aplikace, tak z pohodlí počítače přes kvalitní webové rozhranní. Sportovat můžete jak příležitostně, tak podle tréninkového plánu, který si jednoduše vytvoříte.

Vaše sportovní výkony se automaticky započítávají do veřejných statistik. Specialitou Endomonda jsou výzvy - můžete se zapojit do žebříčků typu „Nejvíce uražených kilometrů za rok“, které zakládají uživatelé pro různé sporty, a také v rámci lokality (například ČR, Evropa atd.) V rámci sebezdokonalování si můžete také zakládat soukromá předsevzetí („V roce 2018 uplavu 20 km“).

Pro běžce, cyklisty, bruslaře a jiné sběrače kilometrů jsou pak samozřejmě k dispozici i plány tras. Tu si můžete připravit doma a Endomondo Vás po ní následně povede. Celou dobu se navíc můžete nechat od aplikace povzbuzovat díky integrované funkci hlasového trenéra.

Strava

App Store | Google Play

Strava byla původně aplikací určenou výhradně pro cyklistiku, postupem času se však nabídka sportovních aktivit rozrostla až na úroveň dříve zmíněného Endomondo. Zároveň v aplikaci zůstalo vše, pro co si ji původní uživatelé nejvíce cenili.

Jedním z největších taháků Stravy jsou tzv. segmenty – měřené úseky tratí pro kolo, běh, brusle, ale i běžky a jiné sporty. Těch dnes již existuje několik milionů a prakticky na každé vyjížďce/výběhu projedete alespoň jedním. Hodnotí se celkový čas průjezdu, nejvyšší dosažená rychlost, četnost průjezdů a další atributy. To vše se Vám připisuje k osobním statistikám a oceněním.

Zaznamenávání probíhá zcela automaticky, vy prostě jen na začátku aplikaci zapnete a na konci na Vás vypadne hromada dat, statistik a získaných umístění. Díky tomu, že se Strava těší velké oblibě u hobby i profi cyklistů, máte jedinečnou možnost zjistit, jak jste na tom ve srovnání s místní jezdeckou špičkou. Na Stravě často najdete krom tréninků také záznamy závodů.

Strava už také integrovala výzvy, takže se můžete účastnit místních i světových soutěží o největší počet kilometrů apod. Nechybí samozřejmě ani možnost vypracovat a spravovat svůj tréninkový plán. Strava rovněž nabízí příjemné webové rozhranní, kde si můžete komfortně naplánovat trasy a prohlédnout segmenty v okolí.

Runkeeper

App Store | Google Play

Aplikace Runkeeper se z původního zaměření výhradně na běh postupně také adaptovala i na další sporty. Nabídka sice není tak široká, jako v případě Endomonda, pro běžce, kteří občas rádi vyzkouší jiný sport, jde však stále o nejlepší volbu.

V základní (neplacené) verzi nabízí Runkeeper prakticky stejné funkce jako konkurence – záznam trasy, rychlosti, časů, nastoupaných metrů a spálených kalorií. Zaznamenaná data opět můžete přehledně zobrazit ve webovém rozhranní na PC.

Pokud to s běháním myslíte vážně a Runkeeper se Vám zalíbil, můžete si za 40 dolarů ročně zaplatit prémiovou verzi. Ta přináší podrobnější analýzu Vašich výkonů, ale také možnost sestavovat tréninkové plány. Ty Vám aplikace sama sestaví pro každý týden, a to na základě Vaší aktuální formy.

Tento způsob tréninku se dlouhodobě osvědčuje jako nejefektivnější, a pokud to chcete dotáhnout na kondici pro nějaký amatérský závod, rozhodně můžeme doporučit. Pro běžce, kteří už závody běhají, nabízí Runkeeper velmi zajímavou možnost Live Tracking. Veškeré údaje z vašeho běhu, které vidíte na svém displeji, mohou v reálném čase sledovat i Vaši přátelé.

Jak synchronizovat záznamy z aplikací?

Pokud se stane, že Vám některá z výše uvedených aplikací přestane vyhovovat a rádi byste přesedlali na jinou, nezoufejte – o své sportovní záznamy nepřijdete. Možností, jak dostat data z jedné aplikace do druhé, je spousta, nejintuitivnější nám však přijde webová služba Tapiriik. Jednoduše se na tomto webu přihlásíte k účtům aplikací, které chcete synchronizovat, a Tapiriik udělá vše za Vás.

Superlife

App Store | Google Play

Superlife je česká sportstrackingová aplikace s příjemným jednoduchým rozhraním, která se orientuje především na v Česku nejrozšířenější sporty: běh, cyklistiku, chůzi, bruslení, běh na lyžích, sjezdové lyžování, in-line bruslení a jízdu na koloběžce.

Aplikace Superlife hodně vsází na integraci s Facebookem a propojení s Vašimi známými, ale také zatím neznámými sportovci z okolí. Celá appka je prošpikovaná výzvami, můžete se stát členy různých klubů a soupeřit jako jednotlivci i týmy. Výhodou je česká komunita aplikace: výzvy jsou soustředěny i okolo menších českých měst a komunikace probíhá také převážně v češtině.

V rámci celé služby funguje globální bodový žebříček, takže vidíte, jak si vedete ve srovnání s dalšími uživateli Superlife. Žebříčky lze filtrovat i podle jednotlivých sportů. Skvělou motivační funkcí jsou pak žebříčky zahrnující pouze Vaše přátele, takže můžete jednoduše sledovat, kdo v partě s tréninkem nejvíc zabírá.

Funkcionalita pro záznam sportovních aktivit je ryzí standard: vzdálenosti, trasy, časy, rychlosti, kalorie, tepová frekvence. To vše je seřazeno do pěkných statistik, bodově ohodnoceno a připraveno pro sdílení v rámci Superlife, nebo na sociální sítě. Ovládání aplikace i webového rozhranní je intuitivní, vše je samozřejmě v češtině.

Freeletics Bodyweight

App Store | Google Play

Freeletics Bodyweight je jen jedna z rodiny aplikací Freeletics. Najdete zde i appku zaměřenou na běh (Running), cvičení v posilovně (Gym) a výživové poradenství (Nutrition). Bodyweight je, jak z názvu vyplývá, zaměřená na cvičení bez vybavení, pouze s vlastní vahou, které můžete praktikovat doma i venku.

Výhodou Freeletics Bodyweight je obrovská komunita uživatelů (a to i v ČR) a špičkové zpracování, které nemá konkurenci. Aplikace na Vás vychrlí ohromné množství multimediálního obsahu, a to jak motivačních videí, tak skvělých průvodců jednotlivými cviky.

Ve zdarma dostupné verzi dostanete k dispozici sady cviků, které by měly odpovídat Vaší zadané fyzické zdatnosti a věku. Cvičení jsou rozdělena podle svalových partií, a také na silové a kardio tréninky. Jak budete v tréninku postupovat, to je však pouze na Vás. Placená verze pak nabízí skvělou funkci Coach, tedy trenér. Pokud si ji zaplatíte, dostáváte na míru zpracovaný tréninkový plán, který se automaticky upravuje podle Vašich výsledků a požadavků.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter