Vybrat kategorii

6 tipů na super outdoorové vybavení

Po několika letech, kdy byly výlety do přírody a další outdoorové aktivity mírně upozaděny, se tento způsob trávení volného času opět vrací do módy. Pokud se i vy chystáte na svůj první pobyt v oáze klidu, kterou skýtá volná příroda, pak v tomto článku najdete přehled vybavení, bez kterého se venku neobejdete. A i pokud se již počítáte mezi zkušené zálesáky, nenechte si ujít tipy na zajímavé outdoorové novinky, které Vám pobyt v přírodě ještě více zpříjemní.

Oblečení

Klid a nohy v teple – švejkovské pořekadlo platí u outdooru spíše opačně: jen pokud máte nohy (a všechny zbývající části těla) v suchu a teple, můžete si v klidu užít výlet. Základem příjemného pobytu v přírodě je tedy kvalitní outdoorové oblečení, které Vás podrží, když se z letního dne nečekaně stane listopad, ale i když na Vás bude celý den pražit slunce.

Vezmeme-li to odspodu, jako první byste se měli porozhlédnout po pořádných turistických botách. Ty v žádném případě nesmí tlačit, musí mít solidní podrážku s protiskluzovým vzorkem, a měly by udržet vaše nohy v suchu za každého počasí. Vybírejte především podle doporučení výrobce (boty na výšlap do lesa za městem nebudou ideální na týdenní túru po horách), design hraje u outdoorového oblečení až druhé housle.

Přes léto oceníte celorozepínací kalhoty, které dobře větrají, a zároveň chrání celé nohy. Na jaro a podzim volte raději zateplený model v kombinaci s funkčním prádlem. Nezávisle na ročním období doporučujeme vždy přibalit alespoň lehkou bundu, ve které přečkáte náhlou přeháňku.

Spací pytel

Vyrážíte-li do přírody na více než jeden den, pochopitelně se neobejdete bez spacáku. Tomu, jak vybrat správný materiál a provedení spacího pytle, se budeme podrobně věnovat v jednom z následujících článků, je to totiž slušná alchymie. Shrňme si tedy alespoň základní pravidla, kterými byste se měli při výběru jako trekař – začátečník, měli řídit.

Zásadní je správně zvolit velikost spacáku. Tu určuje především Vaše výška – spacák by měl být o 15 - 20 cm delší. V příliš malém se nezapnete, v příliš velkém zase budete zbytečně vyhřívat prázdné místo okolo sebe. Pro děti vždy vybírejte zkrácený dětský spací pytel. Vybírejte vždy střih mumie, nebo oválný, dekový spacák se hodí spíše pro spaní na chatě.

Na příležitostní letní pobyty v přírodě Vám bez problémů vystačí letní spacák se syntetickým vláknem. Pokud Vám záleží na nízké hmotnosti a malých rozměrech, a zároveň Vám není líto utratit za spacák více peněz, můžete sáhnout i po péřovém letním modelu. S hmotností se dokážete vejít i pod 750 gramů.

Pokud rádi vyrazíte do přírody i mimo letní měsíce, hledejte spacák třísezónní. Komfortní teplotu mívá někde okolo 0°C a váží obvykle okolo kila, u levnějších modelů pak klidně i 1,5 kg. Lehčí modely jsou vždy plněny prachovým peřím, které je však náročnější na údržbu a ochranu proti zvlhnutí. Jestliže patříte mezi zimomřivé jedince a příliš neřešíte hmotnost vybavení, bez rozpaků sáhněte po celoročním spacáku s komfortem okolo -10°C. S ním máte jistotu, že se nevzbudíte promrzlí ani v brzkých jarních měsících.

Karimatka

Aby spací pytel správně fungoval, musí mu sekundovat adekvátní karimatka. Ta zajistí izolaci proti vlhkosti a chladu, který jde ze země. Pokud sáhnete po některém z nafukovacích nebo samonafukovacích modelů, můžete se pak těšit na komfort srovnatelný s ležením na matraci. Daní za něj však je vyšší pořizovací cena.

Rozumnou alternativou pro občasný outdoor jsou skládací karimatky. Zaberou sice více místa, zato však mají praktičtější tvar než ty klasické pěnové, které srolujete do válečku. Velké oblibě se těší karimatky z hliníkové fólie (takzvané alumatky), které jsou lehké, skladné a dobře tepelně izolují. Samotný hliník však není příliš komfortní, doporučujeme je proto používat spíše jako doplňkovou podložku pro chladnější dny.

Stan

I výběr ideálního stanu si zaslouží delší rozbor, na který se můžete těšit v některém z příštích článků. Pokud však hledáte stan vyloženě pro túry přírodou, je pro Vás stěžejním parametrem jeho hmotnost. Ta se ani tak neodvíjí od deklarovaného počtu osob, které se do stanu vejdou, jako spíše od typu konstrukce a použitých materiálů.

Sklolaminátové stanové tyče váží méně než ty duralové, při častém stavění a bourání stanu však dříve praskají. Odolnější podlahová plachta a tropiko s vysokým vodním sloupcem samozřejmě hmotnost také navyšují. Samozřejmě platí klasická úměra: dražší stan nabídne při stejné hmotnosti lepší vlastnosti.

Při koupi kvalitního stanu pro dvě osoby se s hmotností dostanete na hranici 2,5 kg, stan pro malou rodinu (2-3 osoby) pak zhruba o kilo více. V případě, že se chystáte na outdoor spíše s partou kamarádů, stojí za zvážení koupě malého stanu pro jednoho, který Váš batoh nezatíží více než 1.500 gramy.

Batoh

Abyste vše výše jmenované rozumně odnesli, budete samozřejmě potřebovat batoh. Nedoporučujeme však vsázet na ten, ve kterém si nosíte dokumenty do kanceláře. Správný outdoorový batoh by měl být především prostorný, pohodlný a jednoduše rozšiřitelný.

Objem batohu by se měl odvíjet podle toho, na jak dlouhé treky se budete vydávat. Pro pohyb „okolo komína“ (na svačinu a náhradní oblečení pro případ deště) stačí batoh o objemu okolo 30 litrů. Pokud se chystáte do přírody na více dní a ponesete si stan, spacák, jídlo a vařič, budete potřebovat batoh či krosnu mezi 50 - 70 litry.

Pohodlí batohu pak udává zejména kvalita zádové výstelky (případně výztuže zad, v ideálním případě vyjímatelné). Pro pohodlné delší nošení těžšího batohu (cca. >10 kg) je zásadní, aby byl vybavený bederním a prsním pásem, které pomáhají rozložit zátěž z ramen na více bodů zad.

Rozšiřitelnost zase znamená dostatek pružných úchytů, poutek a zevních pásků, kterými lze k batohu pevně uchytit například stan. Nejen, že tak ušetříte místo uvnitř, ale navíc můžete lépe rozložit těžiště batožiny. Samozřejmostí by pak měla být vodotěsnost alespoň části úložného prostoru.

Baterka, nůž a další užitečné drobnosti

Pokud má být výčet základního vybavení pro outdoor kompletní, nesmíme zapomenout na několik drobností, bez nichž by byl pobyt v přírodě poněkud komplikovaný. První na seznamu je samozřejmě nůž, který Vám bude často suplovat funkci kompletního dílenského vybavení. Dejte si proto na jeho výběru záležet.

Nejen v horách, ale na jakékoliv túře se může hodit pár metrů dlouhé, pevné lano. Pomůže Vám překonat terénní překážky, snadno z něj vyrobíte různé nástroje, napnete přes něj plachtu stanu, nebo opravíte prasklé přezky batohu či tkaničky u bot.

Pro každý případ se s sebou hodí mít malý, lehký a spolehlivý zdroj světla. Naštěstí si dnes můžete vybrat z nespočtu svítilen vybavených úspornými a výkonnými LED diodami. Je už jen na Vás, jestli sáhnete po čelovce, díky níž budete mít stále volné ruce, nebo dáte přednost klasické baterce.

Pro základní orientaci (nejen) v lesnatém terénu můžete přibalit některý z miniaturních kapesních kompasů. V batohu nezabere prakticky žádné místo, za tmy v nepřehledném terénu však může být k nezaplacení.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter