Vybrat kategorii

Elektrokola a další elektrovychytávky

Doba, kdy se při zmínce o elektrokole každému vybavila nemotorná tříkolka pro babičku na nákup, je už dávno pryč. Elektrokola (a další sportovní vybavení s přídavným elektropohonem) jsou hitem tohoto roku, a existuje pro to celá řada pádných důvodů. Ceny spadly na historické minimum a inženýrům už se podařilo vychytat všechny dětské nemoci. V tomto článku vám ukážeme, že elektromobilita rozhodně není tématem (pouze) pro seniory.

„K čemu mi je elektropohon, když můžu šlapat/odrážet se/chodit?“

Spoustě lidí si při zmínce o elektromotoru, ať už na elektrokole, elektrokoloběžce, nebo třeba hoverboardu, pomyslí něco ve smyslu „zhůvěřilost pro lenochy, kterým se nechce hýbat“. Filosofie těchto dopravních prostředků a sportovního vybavení je však zcela opačná!

Různá elektromotorem nadopovaná přibližovadla představují ideální způsob osobní dopravy po městech, nebo také skvělé volnočasové vozítko na delší výlety. Je nutné rozlišovat způsob, jakým se chová elektromotor v různých elektrických hračkách. Zatímco u elektrokola nebo elektrotříkolky slouží pohon pouze jako doplněk k síle vašich nohou, na elektrokoloběžkách, hoverboardech či segwayích se vozíte úplně bez námahy.

Obě řešení mají své výhody, společným jmenovatelem pak je vždy vyšší uražená vzdálenost za kratší čas, a také s menší námahou. Najednou zjistíte, že se v městské džungli pohybujete mnohem rychleji než autem, komfortněji než v MHD, bez starostí s parkováním (které byste měli třeba s běžným motorovým skútrem), a navíc velmi ekologicky.

Samozřejmě lze namítnout, že stejné výhody skýtají už léta běžná jízdní kola a koloběžky. Jistě ale uznáte, že pokud máte přes den zvládnout tři schůzky, zastavit se v kanceláři a na závěr zajet nakoupit na večeři, není úplně ideální propotit oblečení už při prvním vyšlápnutí kopce u domu. A to je jen jeden z příkladů situace, kdy velmi oceníte výhody elektrického přibližovadla!

Ideální doba pro nákup? Právě teď!

Elektřinou urychlená přibližovadla známe už spoustu let, nyní však konečně klesla jejich cena na takovou úroveň, že se z drahé hračky stává prakticky využitelný dopravní prostředek. Zároveň s tím také vzrostl výkon elektromotorů, takže má spousta náčiní z kategorie elektromobility také sportovní ambice.

Největším úskalím elektrických dopravních prostředků vždy býval dojezd, který se u starých typů elektrokol pohyboval ve slabých jednotkách kilometrů. To už naštěstí neplatí. Největší zásluhu na tom mají akumulátory, které jsou v případě elektromobilních prostředků vždy alfou a omegou. Nové technologie, využívající za základní stavební prvek různé modifikace lithia (LiFePO4, LiIon a další), umožňují do baterie o stejné hmotnosti vměstnat řádově větší zásobu energie. Díky tomu může být buďto osazen výkonnější motor, nebo se při zachování výkonu výrazně prodlouží reálný dojezd.

V případě volnočasových elektrických hraček, jako jsou hoverboardy, se dojezd pohybuje v řádu jednotek kilometrů. Koloběžky však již zvládnou na jedno nabití urazit více než deset, elektrokola pak klidně hned několik desítek kilometrů. To již bohatě pokryje i potřeby člověka, který se přes den velmi aktivně pohybuje v okolí svého bydliště.

Lifestylový doplněk, i ryze praktický dopravní prostředek

Elektroskateboardy a hoverboardy stále zůstávají spíše stylovým doplňkem pro mladé, který pokaždé vyvolá patřičný wow efekt. Dá se na nich skvěle vyblbnout i tam, kde je v neelektrické verzi příliš nevyužijete. Na elektroskatu vás už nebudou trápit výšlapy do táhlých kopců, přitom však zůstává zachována radost z pohybu a fyzické námahy. A to platí i o hoverboardu, který vás pro zaujetí správného jízdního postoje donutí zpevnit celé tělo.

Na elektrokoloběžkách potkáte čím dál častěji byznysmeny v obleku, kteří si dobře uvědomují, že jde o zdaleka nejrychlejší a nejkomfortnější způsob přepravy na kratší vzdálenosti. Koloběžka je co do velikosti ve složeném stavu srovnatelná se skateboardem, snadno ji proto odvezete i v MHD. Navíc se vejde do výtahu i kufru auta, takže si brzo navyknete brát ji všude s sebou.

Samostatnou kapitolou pak jsou elektrokola, která se z nevzhledných strojů s obrovskou krabicí na místě nosiče přetransformovala ve stylové sportovní vybavení, nebo dokonalý městský dopravní prostředek. Zatímco ve městě oceníte spíše subtilní konstrukci (ideálně pak skládací, kterou večer bez problémů odnesete do bytu), v terénu vládnou široké pneumatiky a celoodpružené rámy.

V hustotě městského provozu vám pomůže elektromotor udržet bezpečné tempo s výrazně nižší námahou. Při výletech po silnici nebo mimo ni vám zase umožní dojet mnohem dále a vidět mnohem více, než jste si kdy dokázali představit. Nabídka kol s různým určením je už tak široká, že jsme se výběru toho správného elektrokola rozhodli věnovat samostatný článek.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter