Vybrat kategorii

Kupujeme koloběžku - jak správně vybrat

Koloběh (nebo „koloběžkování“, chcete-li) je v Česku jedním z nejrozšířenějších sportů. Koloběžky se také stále častěji objevují v roli dopravního prostředku do města a nemálo jich potkáte i ve skateparcích. Zkrátka, koloběžka je univerzálním sportovním náčiním i dopravním prostředkem, a o jejím pořízení uvažuje stále více lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, doporučujeme přečíst si tento článek, který Vám pomůže zorientovat se v široké nabídce.

Pro koho koloběžku kupujete?

Jako obvykle, i při výběru koloběžky je tato otázka naprosto zásadní. Koloběžky se nedělí pouze na dětské a „dospělácké“ – rozdíly najdete i napříč různými věkovými a výkonnostními kategoriemi jezdců. Jízda na koloběžce je v podstatě dlouhou sérií dřepů a správná volba konstrukce představuje rozdíl mezi tím, kdy si vyjížďku užijete, a kdy ji naopak přetrpíte.

Dětské koloběžky

Začněme tedy u koloběžek pro děti. Ty by měly být v první řadě co možná nejlehčí, na kvalitu materiálu a dostupnost náhradních dílů se až tolik nehraje. Vyvarujte se však levných supermarketových modelů, u kterých nemáte jistotu bezpečnosti konstrukce. Dítě tak či tak ze své první koloběžky brzy vyroste.

Tento moment můžete částečně oddálit tím, že pořídíte koloběžku s velkým rozsahem nastavení výšky řidítek. Jde především o to, aby měla koloběžka ideální velikost a dítko pochytilo správné návyky postoje a jízdy.

Pokud mu chcete začátky na koloběžce maximálně usnadnit, doporučujeme koloběžky se třemi kolečky, které jsou vhodné už pro děti od 3 let. Ryze dětské koloběžky jsou určeny dětem do výšky 140 cm, u větších už můžete vybírat i v kategorii koloběžek pro dospělé.

Koloběžky pro teenagery

Pokud tedy máte doma školáka, který měří 140 a více centimetrů, nebojte se zabrousit do kategorie „dospěláckých“ koloběžek. U koloběžky je stěžejním rozměrem výška řidítek, která by měla dosahovat zhruba ke kyčli jezdce, když stojí na zemi. Vzhledem k rychlosti, s jakou děti rostou, stále doporučujeme hledat koloběžku s široce nastavitelnými řidítky. Úpravu výšky řidítek je možno provést buďto použitím vymezovacích kroužků, nebo výměnou celého představce.

Stále platí pravidlo, že čím lehčí koloběžka, tím lépe. Vzhledem k tomu, že děti školního věku už přeci jen něco váží, měli byste sledovat také maximální nosnost rámu. Ta bývá, zejména u nejlevnějších modelů, omezená i na 50 kg. Pokud už se Vaše dítě blíží k udávané hmotnostní hranici, poohlédněte se raději po koloběžce s pevnějším rámem – při skocích a jiných blbinách dokáže dítě tuhost koloběžky pořádně prověřit a hrozí poškození rámu či úraz.

Koloběžky pro dospělé

Zatímco děti se vydovádí prakticky na jakékoliv koloběžce, dospělí si ji kupují s jistým záměrem. A tomu musí odpovídat i typ konstrukce, velikost rámu, výbava a další vlastnosti. Vězte, že mezi koloběžkami na rychlé přesuny po městě, a těmi určenými pro dlouhé víkendové vyjížďky, je propastný rozdíl.

K čemu má koloběžka sloužit?

Jak už jsme zmínili v úvodu článku, možností využití koloběžek jsou skutečně pestré. Žádná však není univerzálně použitelná pro celé spektrum koloběžkových aktivit. Při výběru je tedy nutné ujasnit si, k čemu budete svoji koloběžku (nejčastěji) využívat. To Vás následně nasměruje k výběru správné konstrukce, velikosti a dalších atributů.

Krátké přesuny městem po ose i v MHD

Pokud pořizujete koloběžku za účelem zrychlení Vašich každodenních cest do práce nebo do školy, jednoznačně volte model s tvrdými kolečky o velikosti do 10“. Taková malá koloběžka je velmi lehká a skladná, takže si ji s sebou můžete vzít kamkoliv. U tohoto typu navíc často narazíte na skládací konstrukci, díky níž lze koloběžku složit do tvaru úzkého kvádru a pověsit na rameno.

Modely s 8“ kolečky si pak snadno poradí s horšími městskými povrchy, jako je žulová dlažba. Díky krátkému rozvoru (vzdálenosti od předního po zadní kolo) je koloběžka velmi agilní, takže se Vám bude dobře kličkovat mezi překážkami. Současně lze použít nižší stupátko (běžná je výška okolo 5 cm), takže se při odrážení podstatně méně nadřete.

Koloběžky s malými kolečky jsou standardně vybaveny pouze zadní nášlapnou brzdou, ta ale (vzhledem k nízkým rychlostem) bohatě postačuje. Pokud máte v plánu jezdit opravdu jen mezi stanicemi MHD, hledejte koloběžku s co nejlehčí konstrukcí. Jestliže Vás denně čekají delší přejezdy, je dobré zaměřit se na kvalitu ložisek a délku stupátka. Chcete-li si totiž odpočinout při jízdě z kopce, měly by se vám na něj vejít obě nohy (alespoň šikmo).

Vzhledem k tomu, že je celá konstrukce malé koloběžky neodpružená, dochází při přejezdu nerovností k vyššímu namáhání. Doporučujeme tedy věnovat pozornost kvalitě a materiálu rámu, a také zvolit koloběžku s dostatečnou nosností. Pokud budete rám zatěžovat blízko jeho limitu, dost možná se s Vámi některé komponenty rozloučí brzy po konci záruční lhůty.

Svižná městská jízda a občasný výlet

Pokud se koupí koloběžky chcete vymanit ze zajetí městské hromadné dopravy, budete se muset zařadit po bok cyklistům, a tudíž trochu přidat do kroku. K tomu už jsou však zapotřebí nafukovací kola o průměru alespoň 12“ – na menší koloběžce by Vám brzy upadly ruce i nohy.

Městskou koloběžku už sice nepřenesete na rameni, zato však skýtá mnoho jiných výhod. Především je to hladká a komfortní jízda s mnohem větší jistotou ve vyšších rychlostech. Rámy 12“ či 16“ koloběžek jsou masivnější, lépe tlumí nerovnosti a umožní Vám ladně překonávat i větší výmoly, koleje či obrubníky.

Navíc už jsou tyto koloběžky vybaveny brzdami na řidítkách, jak je znáte z kola, takže s jistotou zastavíte před každou překážkou. Pokud si ještě nejste úplně jisti v kramflících, doporučujeme zvolit koloběžku se stejně velkým předním a zadním kolem (12 a 12, nebo 16 a 16 palců). Lépe drží stopu a zatáčení na ní více připomíná pocit, který máte na jízdním kole. I na koloběžce platí jednoduché pravidlo: čím větší kola, tím větší stabilita při přímé jízdě, avšak horší manévrovatelnost.

Příjemným bonusem je, že na městské koloběžce s 12“ či 16“ koly už můžete podnikat kratší výlety po cyklostezkách. Navíc ji jednoduše dovybavíte vším potřebným pro pohyb po silnici – světla, odrazky a další prvky bezpečnostní výbavy pasují na tuto velikost rámu i z běžného kola.

Koloběžky na výlety a sportovní jízdu

Pokud už máte s koloběhem určité zkušenosti a chystáte se podnikat delší výlety, rozhodně doporučujeme dívat se po modelech s průměrem kol minimálně 20/16“ (vpředu/vzadu). Jízda na takových kolech je mnohem méně namáhavá a pohodlnější, takže i coby začátečníci zdoláte bez problémů několik (desítek) kilometrů.

Samozřejmě platí totéž, co u kol: sto lidí, sto chutí, univerzálně vhodná výletní koloběžka neexistuje. Doporučujeme proto trochu experimentovat jak s výškou nášlapu (okolo 5 cm je standard, každý centimetr navíc = vyšší náročnost pohybu), tak s výškou řidítek. Čím vzpřímenější je Váš postoj, tím dále dojedete, ale dosáhnout vyšší rychlosti je obtížné. Pokud Vás naopak chytne sjíždění táhlých kopců, hledejte koloběžku co nejnižší, se širokým stupátkem.

Opačnou cestou, kterou se můžete u sportovního koloběhu vydat, je freestylové ježdění. Pokud Vás spíše než kochání se panorámaty láká adrenalin, skoky a další triky, budete se muset oklikou vrátit zpět k malým koloběžkám s tvrdými, maximálně 8“ koly. Freestylové koloběžky (byť jsou vzhledově podobné městským přibližovadlům) však mají mnohem odolnější duralové rámy, výkonnější brzdy a spoustu dalších technických úprav, které jim umožní snášet tvrdé zacházení.

Zajímavý kompromis mezi maratony po cyklostezkách a skoky na U-rampě představují terénní koloběžky. Ty Vám díky vyšší světlé výšce, vyššímu profilu pneumatik a masivnímu rámu dovolí bez výčitek zdolat kamenitou lesní stezku, nebo si sjet trávou porostlou lyžařskou sjezdovku. Zároveň se na nich stále komfortně dopravíte na kratších trasách městem i po silnici.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter