Vybrat kategorii

Kupujeme trampolínu – jak správně vybrat a na co si dát pozor

Trampolíny jsou jednoznačným hitem posledních let. Děti se na nich vyřádí a získají dobrou pohybovou průpravu, relaxaci a zdravý způsob pálení kalorií však jistě ocení i dospělí. Skákáním na trampolíně posílíte nejen nohy, ale celý střed těla. Procvičíte si dýchání v zátěži, zlepšíte si vytrvalost, získáte rovnováhu a celkově se naučíte lépe ovládat své tělo.

Abyste si však trampolínu opravdu užili, je třeba při jejím pořizování zvážit několik základních kritérií, která Vám v tomto článku představíme.

Pro koho trampolínu kupujete?

Stejně jako každé jiné sportovní náčiní, i trampolíny mají svou cílovou skupinu, a není možné doporučit jeden univerzálně vhodný model. Mezi trampolínami určenými striktně dětem, trampolínami pro rodinné dovádění a modely pro akrobacii jsou opravdu značné konstrukční rozdíly.

Obecně platí, že čím větší je plocha trampolíny, tím tužší bývá její odpružení. Trampolína o průměru více než cca. 350 cm je tak ideální pro dospělého, rodinu nebo skupinu dětí, malé a lehké dítě si na ní však příliš nezaskáče.

SPORTO radí

  • Kupujte trampolínu s odolnou ocelovou konstrukcí, hliníková konstrukce nikdy neposkytne stejnou stabilitu a robustnost. Ocel by měla být antikorozně chráněna galvanizací, nebo práškovou barvou.
  • Z hlediska stability jsou ideální alespoň 4 nohy ve tvaru U, které lze pevně ukotvit do země.
  • Vždy (krom jumpingu) pořizujte trampolínu s ochrannou sítí. Ochranné sítě a kryty by měly být vyrobeny z PVC, nikoliv z PE. PVC lépe odolává povětrnostním vlivům a má delší životnost.
  • Hledejte v popisu trampolíny bezpečnostní certifikáty GE a TÜV, jsou zárukou bezpečnosti.

Dětské trampolíny by měly mít průměr okolo 3 metrů. Záleží samozřejmě i na prostorových dispozicích, neboť k průměru konstrukce je třeba připočíst ještě alespoň jeden metr bezpečnostního prostoru ze všech stran. Třímetrovou trampolínu tak doporučujeme instalovat tam, kde je alespoň pět metrů volného místa.

Pokud hledáte trampolínu pro celou rodinu, doporučujeme vybírat z modelů o průměru 300 – 400 cm. Zde je také důležité pohlídat si nosnost trampolíny: pro bezpečné a zábavné skákání by měla být alespoň o 10 % vyšší, než je součet hmotností všech skákajících.

Pro domácí trampolíny, na kterých budete chtít trénovat akrobatické prvky, platí: čím větší, tím menší. Nejen že si na větší trampolíně budete více věřit, ale současně platí již zmíněná úměra velikosti a tuhosti. Tu však samozřejmě značně ovlivňují také použité pružiny a plátno.

Samostatnou skupinou jsou trampolíny na jumping. Jde o trampolíny menšího průměru, bez bezpečnostní sítě, zato vybavené (obvykle odnímatelným) madlem. Využívají se pro skákání do rytmu hudby, což je skvělá a zábavná alternativa klasických aerobních cvičení.

Konstrukce a materiály – na kvalitě nešetřete

Rám trampolíny by vždy měl být vyroben z oceli. Ta poskytuje nejvyšší stabilitu, vyniká svou pevností (vyšší než u levnějšího hliníku) a zaručuje dostatečnou robustnost konstrukce pro dosažení deklarované nosnosti trampolíny.

Pro zajištění optimální stability by trampolína měla disponovat alespoň 4 nohami, které lze pevně ukotvit do země. Ty by přitom měly mít tvar písmene „U“, který pomáhá rozložit zatížení trampolíny při dopadech. Aby kov vydržel bez úhony celoroční nápor povětrnostních vlivů, musí být kvalitně povrchově ošetřen. Ideální je galvanizovaný, nebo práškovou barvou ošetřený povrch.

Velmi podstatným prvkem trampolíny jsou samozřejmě samotné pružiny. Ty jsou vždy z oceli, ideálně rovněž s galvanizovaným korozivzdorným povrchem. Jejich počet se pohybuje zhruba od 80 do 150 kusů (záleží samozřejmě na velikosti trampolíny), nejčastější jsou počty 88 či 96 kusů. Pružiny samozřejmě podléhají opotřebení – snižuje se jejich tuhost a některé mohou i prasknout. Naštěstí jsou jejich rozměry a tuhosti standardizované, proto se dají běžně sehnat náhradní.

Pro dlouhodobou spokojenost s trampolínou je nutno vybrat také model s kvalitní odrazovou plochou. Ideální materiál je tkanina z polypropylenových vláken (obvykle označovaná jako PP Mesh), která vyniká svou odolností a šetrností. Při špatném dopadu se neodřete, ani nespálíte.

Bezpečnostních prvků není nikdy nazbyt

Pokud nejde o speciální model trampolíny určený pro jumping, vždy musí být vybavena ochrannou sítí okolo odrazové plochy. Ta zajistí, aby se skokan nemohl dostat mimo bezpečný prostor doskočiště. Ochranná síť je také jednou z podmínek k získání bezpečnostní certifikace GE a TÜV. Trampolínu, která takovou certifikaci nemá, rozhodně nedoporučujeme kupovat.

Pokud se budou okolo trampolíny pohybovat děti, velmi doporučujeme pořídit také ochrannou síť okolo noh trampolíny. Ne každá trampolína jí bývá standardně vybavena, takže se může stát, že se jedno z dětí dostane pod trampolínu, zatímco na ní druhé skáče.

Velmi podstatnou roli hraje rovněž krytí pružin trampolíny. Pokud jsou kryty jen tenkou PE plachtou, může se stát, že se pružiny odkryjí a při skákání Vám jimi propadne noha. Ideálním krytím je proto pevná síť potažená PVC, která pokrývá celý prostor mezi odrazovou plachtou a rámem trampolíny.

Tolik tedy k základním bezpečnostním prvkům. Pokud při výběru Vaší nové trampolíny zohledníte výše uvedená doporučení, věříme, že vám bude dlouho sloužit, a že si na ní užijete spoustu zábavy. V průběhu času je také třeba dbát na pravidelný servis, který spočívá především v kontrole konstrukce, výměně opotřebených pružin a případně i odrazové plochy.

Pokud trampolínu plánujete nechávat celoročně na zahradě, doporučujeme k ní pořídit i krycí plachtu. Ta ochrání odrazovou plochu před slunečním zářením, deštěm i padajícím listím. Pro menší děti je pak vhodné přikoupit k trampolíně i schůdky, které jim zajistí bezpečný a pohodlný přístup.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter