Vybrat kategorii

Paddleboarding: vodní sport tohoto roku! Už jste ho zkusili?

Léto u vody nemusíte trávit jen povalováním na pláži. Vodní plochy v Čechách i moře v zahraničí nabízí spoustu možností vyžití – a mezi nimi letos jednoznačně dominuje právě Stand Up Paddleboarding (zkráceně SUP). Název je sice poměrně krkolomný, zato však výstižný. Do češtiny by se dal volně přeložit jako „pádlování na prkně ve stoje“, v běžně řeči se běžně setkáte s označením paddleboarding, nebo prostě jen paddle.

Krása tohoto sportu spočívá v jeho jednoduchosti a rozmanitosti. Na dlouhém prkně, které tvarem trochu připomíná longboard na vlnové surfování, se ve stoje pohybujete pomocí dlouhého pádla. Oproti surfovým prknům jsou paddleboardy obecně mnohem stabilnější, takže se na vhodně zvoleném prkně během krátké chvíle zvládne postavit i úplný začátečník. Pro děti je to ještě snazší, neboť výtlak běžného paddleboardu násobně převyšuje hmotnost dítěte.

Výhodou paddleboardingu je nízká náročnost, co se pořízení vybavení týče. Pro začátek stačí dobře vybrat prkno (ať už nafukovací, nebo pevné), a pořídit si k němu pádlo. Obvykle se vyplatí zakoupit rovnou celý set, který u tzv. „nafukovaček“ obsahuje navíc pumpu a transportní batoh. Kdo se přece jen bojí, že se při první příležitosti vykoupe, může si vzít plavky nebo neopren. Pohyb po kluzkých a ostrých kamenech pak usnadní boty na paddleboarding. Minimálně děti pak doporučujeme vybavit plovací nebo záchrannou vestou a vodáckou přilbou.

Nová perspektiva ve městě i v divočině

Na začátku jsme zmiňovali jako jednu z předností paddleboardingu jeho rozmanitost. Rozhodně nejde jen o prázdnou frázi, na paddleboardu se skutečně můžete vypravit prakticky kamkoliv. Pro začátek jsou nejvhodnějším tréninkovým prostředím vodní plochy s klidnou hladinou, kterých najdete v Česku nespočet. Rybníky, jezera a přehrady jsou ideálním místem pro získání stability a osvojení si správné techniky pádlování. Navíc jen zřídka narazíte na nějaké zákazy a omezení vyplývající z legislativy.

Paddleboard vám hned ze začátku umožní objevovat místa, na která byste se jinak nedostali. Mnoho z vás má jistě v malíku břehy a pláže všech vodních ploch v okolí svého bydliště; zároveň však netuší, co se skrývá v zátoce, která je ze břehu nepřístupná. Právě rekreační vyjížďky po okolí v klidném tempu bez vysokých nároků na fyzickou a technickou zdatnost jsou obvykle tím, co na paddleboardingu začátečníka nadchne a upoutá.

Jakmile získáte na prkně jistotu a osvojíte si základní manévrování (což je mimochodem velmi intuitivní, skutečně není třeba absolvovat žádný výcvik), otevírá se před vámi další výzva, a tou jsou řeky. Klidné úseky, které procházejí jinak zcela neprostupnou krajinou, i široká koryta v historických centrech měst. Zapomeňte na přecpané vyhlídkové parníky, s paddleboardem si vychutnáte tyto scenérie v pohodě, vlastním tempem a zadarmo. A pokud jste byli vodními sporty dosud nepolíbeni, garantujeme vám, že budete žasnout nad tím, jak rozdílný je pohled na dobře známá místa od vodní hladiny.

Paddleboard coby všestranné sportovní náčiní

Prozatím byla řeč o výletování (neboli cruisingu či touringu). Nenechte se však zmást, i klidná vyjížďka na paddleboardu pořádně protáhne celé tělo. Pádlování ve stoje představuje nesmírně komplexní fyzickou aktivitu, která zatěžuje rovnoměrně prakticky všechny svalové skupiny.

Po prvním seznámení se SUPem budete rozhodně cítit lýtka, kolena a stehna, která vyrovnávají pohyby prkna vůči hladině, a také převádí veškerou vynaloženou sílu v pohyb. O stabilitu na paddleboardu se stará hluboké svalstvo trupu a páteře, což jsou přesně ty svaly, které pomalu ale jistě pozbýváme díky sedavému zaměstnání. Samotný pohyb vpřed zajišťuje kompletní svalstvo paží a ramen společně s šikmým břišním svalstvem.

Paddleboarding tudíž představuje vynikající alternativu k jiným aerobním kondičním tréninkům. V období od jara do zimy (v přímořských destinacích celoročně) je SUP dokonale všestranným nástrojem pro vytvarování postavy, zvýšení fyzické zdatnosti a zlepšení stability i koordinace pohybů. Jako tréninkový nástroj ho využívají vrcholoví sportovci ze všech odvětví, od snowboardistů po fotbalové týmy.

Závody, yoga, vlny, windsurfing i rybaření - paddleboard zvládne vše

Pokud vás zatím možnosti paddleboardu nenadchly, nelamte nad ním hůl. Kochání se přírodou či architekturou je pouze jeden z možných způsobů vyžití na prkně. Soutěživí jedinci jistě brzy zjistí, že se u nás (a samozřejmě nejen v ČR) na paddleboardech také závodí, a to jak v rychlostních, tak v technických disciplínách. Paddleboarding jako sport v ČR zastřešuje Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP).

Velmi rychle se rozšiřuje trend cvičení na paddleboardu. Ideální jsou k tomuto účelu techniky jógy, kde vratkost paddleboardu podporuje balanční stránku cvičení. V mnoha větších městech v Česku dnes najdete kurzy, které se tzv. „paddlejóze“ pod dozorem instruktora věnují. V letních měsících se obvykle cvičí na vodních plochách, od podzimu do jara pak na krytých bazénech.

Paddleboard je také skvělou vstupní branou do světa surfingu. Chytit vlnu je na velkém a stabilním prkně mnohem snazší, navíc se k ní coby začátečník s pomocí pádla snáze dostanete. V porovnání s ostatními paddleboardy jsou vlnové (tzv. wave) plováky menší a obratnější, takže vyžadují od jezdce jisté zkušenosti. Současně se však výborně hodí pro děti, kterým jejich rozměry a výtlak poskytují dostatečnou stabilitu a lepší manévrovatelnost.

Pokud vás táhne spíše windsurfing, avšak nemáte čas využít naplno klasické vybavení, je pro vás ideálním kompromisem windsurfingový paddleboard, takzvaný windSUP. Jde v zásadě o paddleboard vybavený kloubem pro uchycení windsurfingové plachty, který může být pro usnadnění jízdy proti větru dovybaven ještě přídavnou ploutví. Takovéto náčiní perfektně poslouží jak začátečníkům, kteří si chtějí vyzkoušet práci s plachtou na českých vodních plochách, tak i pokročilejším „víkendovým“ windsurferům, kteří potřebují krom vybavení naskládat do auta i celou rodinu.

Na závěr se ještě vraťme k jednomu z poklidnějších způsobů využití SUPu – v Česku velmi oblíbenému rybolovu. Pokud si rádi zachytáte na hluboké vodě v různých lokalitách, představuje paddleboard rozhodně zajímavou alternativu k nafukovacímu člunu. Minimálně je nutno uznat, že když zrovna neberou, mnohem pohodlněji se na něm rozvalíte.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter