Vybrat kategorii

Seriál: české hory a sport - Beskydy

Pánem Moravskoslezských Beskyd je bez pochyby jeho nejvyššího vrchol ve východní části České Republiky, kousek od města Ostravice a zároveň velmi blízko od hranic se Slovenskou republikou, Lysá hora (1323 m n. m.). Tato destinace je velmi oblíbená mezi turisty a jeji vrchol, z pozorování, funguje jako důkaz pokoření sama sebe, lásku k turistice a přírodě, která je nesmírně krásná v této oblasti. 

Beskydy určitě nejsou jen o Lysé hoře, součástí je pás hor s výškou přes 1000 m - Pustevny (1018 m n. m.), Smrk (1174 m n. m.), Javorový vrch (1032 m n. m.), Kněhyně (1100 m n. m.), Radhošť (1129 m n. m.), a další. Celkově takovýchto vrcholů v Beskydech je 32. 

Jsou to nádherná místa, které určitě stojí za návštěvu.

Sport nebo odpočinková turistika?

Turistika

Najdou se lidé, kteří považují procházky po přírodě, tedy i do hor jako odpočinkové. Je to jakési vystoupení ze stereotypu a člověka to dokáže naplnit zbrusu novou energií a skvělých pocitem. Výbornou pomůckou při takových to výšlapech jsou turistické hole, které ocení nejen starší lidé, jelikož pomáhají udržovat stabilitu a není moudré podceňovat nerovné terény, kde to následně může odnést to nejcennější co máme - zdraví. 

Obecně se turistika doporučuje nejen z krásných pohledů na naši přírodu a monumentů co člověk vytvořil, ale i díky přínosu pro naše zdraví a celkový efekt na naši tělesnou kondici. 

Můžeme tedy spojit tyto dvě věci dohromady?

Určitě! Vznikne z toho naprosto neskutečný zážitek a pocit.

Cyklistika

Cyklistika patří k velmi oblíbeným sportům, při kterém lze projet velký kus krajiny bez výrazného omezení. Ne všude se dostaneme autem. Pak už jen záleží jakou trasu zvolíme a podle toho vybrat i kolo.

V případě výletu na Radhošť, můžeme zvolit horská kola nebo elektrokola. Samozřejmě typu kol je mnoho a každému vyhovuje něco jiného, pro nadšence bude dávat smysl MTB (Mountain Bike) kola nebo freeridové kola. Na velkou část cesty lze i využít silničních kol, kde s velkou pravděpodobností bude nutnost odstavit na Pustevnách a pokračovat dále pěšky z důvodu terénu. Silniční kola jsou dobrá volba např. pro zmíněné Pustevny a Lysou horu.

Koloběžky

Mezi favority sportovní i dopravní patří určitě koloběžky. Oblíbenost koloběžek velmi rychle vzrostla během posledních pár let. Především koloběžky určené na delší vzdálenosti, kdy kola jsou větší než u klasických koloběžek. Přední kolo se v některých případech blíží velikostí  jak mají cyklistické kola.

Koloběžky mají k dispozici např. na Pustevnách, kdy můžeme pěšky vyšlapat nahoru a na cestu zpět dolů si zapůjčit koloběžku i s helmou pro vaši ochranu. 

Plánujete výlet na více dní?

Ať už to je prodloužený víkend nebo týdenní, dvoutýdenní dovolená v krásném prostředí Beskyd, je dobré vědět kde je možné za dobrou cenu si odpočinout a nabrat nové síly. Následující kempy jsou velice oblíbené mezi turisty a možná i Vám pomůžou vytvořit nezapomenutelné zážitky se svými rodinami.

Autokemp Frenštát pod Radhoštěm

Autokemp Frenštát pod Radhoštěm se nachází v krásném prostředí podhůří Beskyd. V těsné blízkosti kempu najdeme moderní aquapark, zajímavé turistické cíle i cyklistické trasy. Ubytovat se můžeme v jedné z dvaadvaceti chatek z nichž jedna je dvoupatrová pro 8 osob vybavená krbem, společenským prostorem a vlastním sociálním zázemím. Dále nabízíme 6 chatek pro dvě osoby, 15 chatek pro 4 osoby a dvě chatky s bezbariérovým přístupem. Všechny chatky v autokempu jsou vybaveny sprchovým koutem a sociálním zařízením. Návštěvníci, kteří přijedou karavany, mají možnost napojení na venkovní přívody vody a elektrickou síť.

Autokemp najdeme v krásném prostředí při výjezdu z Frenštátu pod Radhoštěm směrem na Nový Jičín, Kopřivnici a Ostravu u soutoku dvou říček Lubiny a Lomné. Nově jsme otevřeli Autokemp celoročně. V období mimo letní prázdniny lze chatky rezervovat pro školní výlety, organizované skupiny, firemní akce, apod.

Camping Rožnov

Camping Rožnov se nachází na úpatí proslulé hory Radhošť se sochou pohanského boha Radegasta. Prostorný areál s bazénem, restaurací, obchodem, půjčovnou lehokol, trampolínamy a x-bugee nabízí veškeré vyžití pro celé rodiny. Ubytování je možné v luxusních apartmánech DELUXE, chatkách, bungalovech, pokojích nebo vlastních stanech a karavanech. Pro karavany je vyhrazen speciální prostor s veškerým zázemím jako je sociální zařízení, chemické wc a přípojkami na elektřinu.

Kempy už nejsou pro Vás?

V Beskydech najdeme mimo kempů a rekreačních zařízeních i báječné hotely. Na hotelech podle chuti můžeme využít čas pro relaxaci s výhledem na krásnou přírodu a vrcholky Beskyd. Případně mnoho hotelů nabízí i wellness a některé dokonce spojují krásný výhled a wellness dohromady jako například hotel Kempa*** v Bukovci, kousek od polských hranic.

Pár dalších příkladů, které určitě stojí za vyzkoušení jsou například:

 

Hotel Horal*** ve Velkých Karlovicích. Nabízí naprosto úžasný výhled ze své obrovské terasy, kde si můžeme dát při východu slunce snídani, zajít si na wellness, takže plavky určitě s sebou a pro aktivnější hosty je možnost si zahrát basketbal, volejbal nebo dokonce i golf.

 

Hotel Vitality**** ve Vendryni kousek od Třince. Ubytování v krásném prostředí s možností wellness - vířivka dokonce i na střeše! Hotel disponuje 7 saunami, mezi kterými nechybí i finská sauna. Dále je sportovně založené klientele k dispozici široké spektrum indoor/outdoor aktivit přímo v areálu klubu, např.: badminton, minigolf, plážový volejbalstolní tenis a další. Pobyt Vám zpříjemní naprosto chutné jídlo s širokým výběrem.

 

A v srdci Beskyd na Čeladné hotel Miura****. Futuristicky laděný hotel se nachází v srdci Beskyd v Čeladné. Skvělá volba pro milovníky moderního až futuristického designu a golfu. Hotel se nachází v areálu golfového resortu Čeladná. Všechny pokoje mají výhled na golfové hřiště a Beskydské vrchy. Chloubou hotelu je unikátní spa, jejíž koncept vznikl ve spolupráci se značkou KLAFS. Lze vyzkoušet věci jako levitační vana Sanotherm, která navozuje stav beztíže, takže v ní lze skvěle relaxovat, nebo také sněhovou komoru, kde se tvoří sníh. 

Zážitky a Kurzy 

Léto

Na Bílé se pořádají každoročně akce:

In line camp - 5-denní výjezdový sportovní camp pro děti od 5 let, zaměřený na výuku a zdokonalení jízdy na in-line bruslích.

In line víkend - víkendová výjezdová akce se zaměřením na výuku jízdy na in-line bruslích. Pro děti od 5 let.

a další můžeme najít na stránkách na Bílé.

Moderní paddleboarding - pro začátek jsou nejvhodnějším tréninkovým prostředím vodní plochy s klidnou hladinou, kterých najdeme v Česku nespočet. Rybníky, jezera a přehrady jsou ideálním místem pro získání stability a osvojení si správné techniky pádlování. Právě rekreační vyjížďky po okolí v klidném tempu bez vysokých nároků na fyzickou a technickou zdatnost jsou obvykle tím, co na paddleboardingu začátečníka nadchne a upoutá. 

Bruslaři ocení trasu na přehradě Olešná, kde se po jízdě mohou i osvěžit ať už v přehradě, nebo aquaparku, který se nachází v areálu.

Zima

V zimě si na své, jak je zvykem, přijdou běžkaři a lyžaři. Beskydy zaručují široký výběr destinací zejména na Bílé, PustevnyLysá hora nebo Svinec.

Lyžařské, snowboardové kurzy:

Icepeak: Naše škola je v provozu již sedmnáctou sezonu. V letošní sezoně je pro nás opět stěžejní Víkendová škola.

Dále pořádáme třídenní školu o ostravských jarních prázdninách, lyžařské kurzy pro školy a školky a privátní výuku.

Na Bílé: Cílem kurzu je úvod a seznámení se skialpovou výzbrojí a výstrojí.

Další tipy můžeme najít na stránkách Beskydy Valašsko.

Kam za zábavou?

Ty nejmenší zaujmou zábavné výlety s luštěním a tajenkou, které se dají propojit i s dalšími atrakcemi a zážitky jako jsou koloběžky, kola nebo brusle. Na Pustevnách najdeme i lanové centrum Tarzánie, které si děti zamilují a pro rodiče je výhodou, že pro rodiny na základě počtu členů máte slevy na vstupném.

Všestrannou oblastí kde je plno možností pro aktivity je přehrada Olešná - brusle, kolo, plavání, aquapark, šlapadla, loďky, hřiště pro míčové hry a další.

Vyhlídky

Hrad Štramberk - Gotická válcová věž tzv. Trúba o výšce 40 m a průměru 10 m a severovýchodní opevnění vnitřního hradu dochované v původní výšce, jsou dokladem hradu z první pol. 14. stol., který postavil pravděpodobně moravský markrabě Jan Jindřich (bratr Karla IV.).

Rozhledna Velký Javorník - rozhledna s nadmořskou výškou: 918 m n. m. a výškou samotné věže 25,9 m má parádní výhled na Frenštátskou brázdu, přední Beskydy - Lysá hora, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy, za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě.

Rozhledna Miloňová - je na vrchu Miloňová (846 m n. m.) a je dostupná po zeleném okruhu. Kolem rozhledny vede také „dětská“ turistická trasa Hledej poklad na Galiku. Dřevěná rozhledna se šindelovou střechou je vysoká 24 m, vyhlídková plošina je umístěná 20 metrů nad okolním terénem a umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny.

Stezka Valaška – Pustevny - krásná vyhlídka na vrcholu Pusteven postavená ze dřeva, skvěle splývá s okolní přírodou a poskytuje nádherný výhled na okolí Beskydských vrcholů. 

Tipy na výlety

Obec Horní Bečva leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy 12 km východně od Rožnova pod Radhoštěm po obou březích horního toku Rožnovské (Dolní) Bečvy, která odděluje pásmo Vsetínských vrchů od Beskyd. 

Český Těšín je město na východě Česka, ve Slezsku, na hranici s Polskem. Po Jablunkovu a Třinci je třetím nejvýchodnějším městem celého Česka.

Velké Karlovice jsou obec v okrese Vsetín Zlínského kraje. Žije zde přibližně 2 400 obyvatel. Součástí obce je i vesnice Malé Karlovice. Natáčely se zde seriály Doktor Martin a Strážmistr Topinka.

Segway v Beskydech - toužíte po nevšedním zážitku? Chcete poznat Beskydy jinak než pěšky nebo na kole? Vyzkoušejte terénní dvoukolky segway!

Peřeje na Ostravici - řeka Ostravice při průtoku stejnojmennou obcí ukrývá přírodní památku, které nikdo neřekne jinak než "Peřeje".

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter