Vybrat kategorii

Seriál: české hory a sport - Bílé Karpaty

Bílé Karpaty se nacházejí na východě Moravy na území Hodonínska, Uherskohradišťska a Zlínska. Pyšní se unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro strávení letní i zimní dovolené.

Typické táhlé hřebeny, druhově bohaté louky se skupinami osamělých stromů a rázovité obce s výraznou lidovou architekturou. Nejvyšší horu Velká Javořina (970 m n. m.) můžeme najít na Uherskohradišťsku a vrcholem hory prochází hranice České republiky a Slovenska.

Milovníci přírody najdou síť turistických značených tras pro pěší i pro cyklisty, naučné stezky představující největší zajímavosti a několik přírodovědných expozic. Poznávat rozmanitou kulturní nabídku Slovácka lze mnoha způsoby. Jedním z nich je návštěva muzeí a expozic. Jejich záběr je velmi široký od vinařství, přes historii regionu, židovskou kulturu, velkomoravské nálezy, až po letectví, nebo větrný mlýn.

Sport nebo odpočinková turistika?

Turistika

Procházky po přírodě nacházejí zcela nový rozměr v této oblasti, která se projevuje krásnými rozlehlými loukami. Pro ty co milují procházky spíše po rovnějších úsecích si to určitě zamilují.

Obecně se turistika doporučuje nejen z krásných pohledů na naši přírodu a monumentů co člověk vytvořil, ale i díky přínosu pro naše zdraví a celkový efekt na naši tělesnou a psychickou kondici. 

Můžeme tedy spojit tyto dvě věci dohromady? Určitě! Vznikne z toho naprosto neskutečný zážitek a pocit. 

Kdo si troufne na krásnou houpavou hřebenovku na pomezí Česka a Slovenska? To nabízí přes 100 km dlouhý hřeben Bílých Karpat. Podle svých možností můžeme zvolit víkendový přechod nebo až čtyřdenní túru a samozřejmě nevynecháme ani nejvyšší vrchol Velká Javořina. Takovýto výlet je perfektně sepsán na pohora.cz.

Cyklistika

Cyklistika patří k velmi oblíbeným sportům, při kterém lze projet velký kus krajiny bez výrazného omezení. Ne všude se dostaneme autem. Pak už jen záleží jakou trasu zvolíme a podle toho vybrat i kolo.

V případě výletu v oblasti Bílých Karpat, můžeme zvolit horská kola nebo elektrokola. Samozřejmě typu kol je mnoho a každému vyhovuje něco jiného, pro nadšence bude dávat smysl MTB (Mountain Bike) kola nebo krosová kola. Pro milovníky silničních kol by mělo být možné projet velkou část Bílých Karpat, např. trasy jako Jižní Valašsko krátká s lehkou náročností. Obtížnější trasou může být Podhůří Bílých Karpat popřípadě pro zkušenější jezdce Bikemaraton, který by měl vyzkoušet výdrž každého kdo se pustí do této trasy.

Koloběžky

Mezi favority sportovní i dopravní patří určitě koloběžky. Oblíbenost koloběžek velmi rychle vzrostla během posledních pár let. Především koloběžky určené na delší vzdálenosti, kdy kola jsou větší než u klasických koloběžek. Přední kolo se v některých případech blíží velikostí  jak mají cyklistické kola.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Na Mevyo stačí napsat co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě rádi připojí.

Plánujete výlet na více dní?

Ať už to je prodloužený víkend nebo týdenní, dvoutýdenní dovolená v krásném prostředí Bílých Karpat, je dobré vědět kde je možné za dobrou cenu si odpočinout a nabrat nové síly. Následující kempy jsou velice oblíbené mezi turisty a možná i Vám pomůžou vytvořit nezapomenutelné zážitky se svými rodinami.

Eurocamping Bojkovice

Kemp se nachází na okraji města Bojkovice v blízkosti vlakového a autobusového nádraží v docházkové vzdálenosti do centra města. Poskytuje ubytování v plně vybavených chatkách se sociálním zařízením a kuchyňkou,, ubytování ve vlastních karavanech a stanech s použitím společného sociálního zařízení a společné kuchyně. Více informací můžete najít na camp.cz.

Kemp Nivnická riviéra

Rekreační zařízení Nivnická riviéra se nachází v romantickém podhůří Bílých Karpat na okraji vesnice Nivnice. Koupaliště je letní oázou vodních a sportovních radovánek pro celou rodinu. Bývá napuštěno zhruba v období od poloviny června do konce srpna. Polohově je toto rekreační zařízení předurčeno jako základna pro pěší a cyklistické výpravy do okolních Bílých Karpat, stejně tak jako je možné navštívit blízké lázně Luhačovice, hrad Buchlov či jiné zajímavé památky. Součástí areálu jsou 4 tenisové kurty, přírodní ohniště s posezením a beach-volejbalový kurt.

Camping Babí Hora

Camping Babí hora je dobrou výchozí základnou pro poznávání Slovácka i Bílých Karpat. Poskytne Vám zázemí dobrého ubytování ( ať se stanem, karavanem či v chatě), výborného jídla a podrobných informací o regionu. Jsme specialisté na folklór, místní tradice, řemesla, památky, na historii i současnost. V okolí se od května do září pořádají téměř každý týden folklorní a jiné festivaly – např. Jízda králů ve Vlčnově, Kunovicích i Hluku, Horňácké slavnosti a další.

Kempy už nejsou pro Vás?

V Bílých Karpatech najdeme mimo kempů a rekreačních zařízeních i báječné hotely. Na hotelech podle chuti můžeme využít čas pro relaxaci s výhledem na krásnou přírodu. 

Wellness hotel Ambra****

Wellness hotel Ambra**** se nachází v těsné blízkosti lesa, ve velmi příjemném a tichém prostředí lázeňského města. Hotel nabízí moderní ubytování, kvalitní stravovací služby a pro Vaší relaxaci, wellness centrum - Centrum vitality.

Wellness Hotel Kopanice****

Wellness Hotel Kopanice**** – to je relaxace uprostřed nádherné přírody CHKO Bílé Karpaty v obci Žítková - 18 km východně od Uherského Brodu při hranicích se Slovenskem, severně od Starého Hrozenkova. Wellness Hotel Kopanice se nachází v okrajové části obce. V provozu je od prosince 2009. Komfortní ubytování v útulných pokojích a suitech s překrásnou vyhlídkou, relaxaci v hotelovém wellness centru (relaxační bazén, whirpool, sauna, infrakabina, relaxační vana, masážní vana, masážní křeslo, masáže, lymfoven, fitness, tělocvična,), speciality restaurace, příjemné posezení ve vinárně nebo v denním baru. Celý komplex je nekuřácký. Vhodné pro rodiny s dětmi, zamilované páry, seniory, sportovce. 

Zážitky a Kurzy 

Léto

Ekocentrum Karpaty připravili soubor výukových programů na podporu polytechnického vzdělávání. Nabízí zajímavé vzdělávací cesty dětem, na níž si osvojují nejen znalosti, ale i dovednosti. Dále zařazují tvořivé činnosti, které jsou provázeny určitým napětím, a následnou radostí z výsledku i seberealizace. 

Programy jsou tvořené pro děti útlého věku. Jsou upravené tak, aby seděli pro děti mateřské školky, prvního a druhého stupně základní školy a střední školy.

Ať už plánujete pěší túru po rozlehlých planinách, koupání ve vodní nádrži, minigolf, nebo vyhlídkové vyjížďky na stránkách vychodni-morava.cz lze najít velmi dobré tipy.

Zima

V zimě si na své, jak je zvykem, přijdou běžkaři a lyžaři. Bílé karpaty zaručují široký výběr destinací jako například ski areál Filipov, Mikulčin Vrch, Štrbáň.

Ski Centrum Bílé Karpaty nabízí individuální výuku lyžování a snowboardingu na svahu

Lopata. Vítány jsou všechny věkové kategorie, začátečníci i pokročilejší lyžaři.

Doporučení z vlastní zkušenosti běžkařů a lyžařů v oblasti Bílých Karpat můžeme najít na stránkách KamZaSněhem.cz.

Tipy na výlety

Muzeum zvěrokleštičů v Komni - zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Zřícenina hradu Brumov

Hrad Brumov leží na výběžku kopců nad městem Brumov-Bylnice. Byl založen v první polovině 13. století a byl významnou pevností, která střežila cestu Vlárským průsmykem do Uher.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter