Vybrat kategorii

Seriál: české hory a sport - Krkonoše a Podkrkonoší

Krkonoše patří mezi nejhezčí oblasti České republiky, jak v letním tak i v zimním období. Údolí plná lesů, horských luk, skalnaté hřebeny a nespočet úžasných vyhlídek. Krkonoše se nevyznačují jen svou krásou, ale i svými horskými rysy. Jsou nejvyšším pohořím nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp.

Polohou je najdeme severovýchodně od hlavního města Prahy, tedy v Čechách a sahají až na jih Polska. Nejvyšší horou je Sněžka (1602 m. n. m.) ležící na hranici Česka a Polska. Na území Krkonoš se nachází Krkonošský národní park (KRNAP) založený v roce 1963. Organizace spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu vyhlásila v roce 1992 Krkonoše za biosférickou rezervaci UNESCO.

Sport nebo odpočinková turistika?

Objevte krásy regionu v letním i zimním období. Milovníci přírody najdou síť turistických značených tras pro pěší i pro cyklisty, naučné stezky představující největší zajímavosti. Dovolená na horách patří mezi to nejlepší, co můžete zažít. Určitě oceníte malebnou přírodu a klid, který vám dovolí na chvíli vypnout a relaxovat.

Turistika

Krkonoše jsou pro turistiku a cykloturistiku s dětmi náročnější oblastí, i zde však najdeme hřebenové trasy, které lze doporučit na pěší výlety s kočárkem nebo cyklistické výlety s cyklovozíkem. Pěší turistika má v regionu Krkonoše bohatou tradici a v současnosti tady naleznete takřka tisíc kilometrů značených turistických cest. Bez obav se vydejte na nenáročné horské terény, nebo obtížnější trasy, které vám zaberou i několik dní. Doporučujeme na hornaté stezky pevnější obuv a nepodcenit to, aby nedošlo k nějakému zranění. 

Moc hezky jsou popsané pěší trasy různých náročností na stránkách krkonose.eu.

Cyklistika

Cyklistika patří k velmi oblíbeným sportům, při kterém lze projet velký kus krajiny bez výrazného omezení. Ne všude se dostaneme autem. Pak už jen záleží jakou trasu zvolíme a podle toho vybrat i kolo.

Na území KRNAP a jeho ochranného pásma je vybudován systém terénních tras vhodných převážně jen pro horská kola. Je značen dřevěnými gravírovanými piktogramy a udržován správou KRNAP. V nižších polohách – výhradně na místních komunikacích a méně frekventovaných silnicích navazují cykloturistické trasy KČT (klub českých turistů) směřující dále do Podkrkonoší a Jizerských hor. 

Správa KRNAP má na svých stránkách vše hezky napsáno i pravidla, které je nutno dodržovat. Veškeré zdokumentované trasy můžeme najít na těchto stránkách KRNAP.

Koloběžky

Mezi favority sportovní i dopravní patří určitě koloběžky. Oblíbenost koloběžek velmi rychle vzrostla během posledních pár let. Především koloběžky určené na delší vzdálenosti, kdy kola jsou větší než u klasických koloběžek. Přední kolo se v některých případech blíží velikostí  jak mají cyklistické kola.

Trasy s různou obtížností, pohybující se časově od 30 min do 1 hodiny si můžeme vzít pěkný příklad na stránkách od Ski Resortu: Černá hora - Pec

Plánujete výlet na více dní?

Camp Dolce

Celoročně otevřený rekreační areál Dolce, umístěný uprostřed poklidné přírody, na úpatí hor Krkonoš, 4 km od města Trutnova. Poklidná rekreace je zajištěna v jarních a podzimních měsících, v létě pak areál ožívá díky atrakcím a prázdninovému týdennímu programu.

Nedílnou součást kempu Dolce tvoří rekreační nádrž s travnatou pláží a tobogánem, rybník pro sportovní rybolov, stylová restaurace, kiosky s rychlým občerstvením, dětská hřiště, minigolf a kurty na tenis a volejbal.

Návštěvníci si mohou vybrat z několika kategorií ubytování. Milovníci kempování uvítají rozlehlé louky pro karavany a stany, ohniště, zastřešené venkovní posezení s grilem, kuchyňku, kempové sociální zařízení a recepci s infocentrem. 

Autocamp Slunečná

Autocamp Slunečná je jediným kempem v Krkonoších, který Vám nabízí strávení Vaší dovolené přímo na úpatí známe „Černé hory“. Vynikající poloha kempu Vám poskytuje velký výběr celodenně osluněných nebo i zastíněných kempových míst s elektrickými přípojkami, přírodní koupaliště s travnatou pláží, spoustu zeleně a především ideální startovní pozici pro vaše výlety na kolech či pro velice zdravou horskou turistiku po hřebenech hor. Mnoho návštěvníků využívá kemp jako startovní pozici pro výstup na naši nejvyšší českou horu Sněžku.

Kempy už nejsou pro Vás?

V Krkonoších najdeme mimo kempů i báječné hotely. Na hotelech podle chuti můžeme využít čas pro relaxaci, ale i pro startovací pozici na výlety v krásném prostředí. 

Savoy Hotel ***

Čtyřhvězdičkový Savoy Hotel ve Špindlerově Mlýně nabízí luxusní ubytování v srdci nejvyššího českého pohoří Krkonoš. Savoy Hotel je umístěn přímo ve Špindlerově Mlýně a poskytuje ubytování v moderních pokojích s dechberoucím výhledem, báječné zázemí pro děti, gastronomické zážitky v SAVOYA restauraci i relax v prostorné sauně a vířivce. Ubytovaní hosté mají k dispozici také terasu pro svůj soukromý odpočinek.

Penzion U hajného Bedřicha ***

Přijeďte do Harrachova, věhlasného rekreačního střediska Libereckého kraje, a odpočívejte v Penzionu U hajného Bedřicha, který stojí nedaleko centra města. Nově zrekonstruované pokoje na Vás zapůsobí svým pohodovým prostředím a poskytnou pohodlné zázemí Vám i Vaší rodině. Součástí Penzionu U hajného Bedřicha je restaurace, kde na vás obklopí lovecké trofeje na stěnách a dobové fotografie, k jídlu vám zde nabídnou jedinečné a výtečné myslivecké speciality.

Pension Vladimír ***

Téměř u lanové dráhy na Černou Horu můžete k ubytování využít malebný Pension Vladimír. Okolí Janských Lázní můžete využít ke sportu a aktivnímu odpočinku, poté využijte saunu, která se nachází přímo v Pensionu Vladimír. Ubytování v Pensionu Vladimír skýtá možnost výletů do přírody, ale díky výhodné poloze i do centra města Janské Lázně.

Zážitky a Kurzy 

Léto

Pro rodiny s dětmi určitě je v létě zážitek navštívit Safari Park Dvůr Králové - Afrika na dlani. Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Bobová dráha Pec pod Sněžkou, o celkové délce 900 metrů. Na horní stanici vás dopraví vlek a dolů jedete sami 700 metrů dlouhým sjezdem. V některých místech budete až 8 metrů nad zemí.

Zima 

Krkonoše nabízí ideální podmínky pro sjezdovéběžecké lyžování, proto jsou oblíbené zvláště v zimním období. Stačí si už jen najít ubytování a můžete vyrazit na zimní dovolenou. Ceny ubytování v Krkonoších jsou příznivé, takže si dovolenou může dopřát každý. Dovolená na horách je to nejlepší, co můžete zažít. Určitě oceníte malebnou přírodu a klid, který vám dovolí na chvíli vypnout a relaxovat. 

Profesionální SNOWKITING ŠKOLA KITESEASON poskytuje ve spolupráci s Luční boudou v jejím okolí komplexní služby v oblasti výuky snowkitingu a renting vybavení. Kurzy probíhají do 50m od Luční boudy. Snowkiting je velmi atraktivní sport a každým rokem vzrůstá nespočet nových příznivců. Snowkiting je o svobodě pohybu, uvažování a neomezených možností, máte stále skipass na zádech. Díky jeho dostupnosti, se tato adrenalinová hračka muže taky stát nebezpečnou zbraní nejen pro vás samotné, ale také pro vaše okolí. KITESEASON vás provede snowkiting kurzy bezpečně a profesionálně pod dohledem instruktorů s několikaletou zkušeností. Nenechte se ovládat kitem, pojďte ovládnout vy jeho.

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn - jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Kam za zábavou?

Vyhlídky

Stezka korunami stromů se nachází v samém srdci Krkonošského národního parku. Na trase více jak 1300 metrů poznáte les od jeho kořenů až po majestátné koruny. Nakonec se na stromy i okolní přírodu podíváte z výšky 45 metrů a vstanete tak tváří v tvář stromům, kterým je více než 150 let.

Rozhledna Eliška u Stachelbergu - v Trutnově-Babí, na Stachelbergu v blízkosti dělostřelecké pevnosti vyrostla v roce 2014 rozhledna Eliška. Z vyhlídkové plošiny uvidíte nejen Orlické a Jestřebí hory, Rýchory či údolí Úpy, ale také prvorepublikové pevnostní opevnění.

Rozhledna Hnědý vrch - Pec pod Sněžkou - nejvyšší rozhlednu v Krkonoších najdete na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou v nadmořské výšce 1207 metrů. Získáte pohled na Sněžku v celé její kráse.

Tipy na výlety

Pančavský vodopád patří k těm nejznámějším vodopádům v Krkonoších. Díky vyhlídkám do Labského údolí je spolu s Labským vodopádem vyhledávanou atrakcí. Kaskáda skandinávského typu – tak by se dal charakterizovat krkonošský vodopád, který tvoří potok Pančava, padající do horní části Labského dolu. Pančavský vodopád má výšku 148 metrů a padá z 1 298 do 1 150 metrů nad mořem. V závislosti na sezóně má i 162 metrů. Vodopád má stále kolísající průtok a průměrem 25 litrů za sekundu. Nejvydatnější je koncem dubna až začátkem května, kdy sníh taje. Vodopád byl již v začátcích turistiky hojně navštěvován.

Pěší výlet z Černé hory do Pece pod Sněžkou s využitím lanovky a autobusu. Na tomto výletě se z Janských Lázní na horní stanici lanové dráhy na Černé hoře dopravíme osmimístnou kabinkou Doppelmayer, čímž si ušetříme sílu při překonávání téměř 570 metrů převýšení. Od rozhledny na Černé hoře se přes rozcestí Černá bouda, naučnou stezku Černohorské rašeliniště, sedlo pod Kolínskou boudou a kolem Pražské boudy dostaneme do Pece pod Sněžkou. Lanovka Černohorský expres převáží kočárky zdarma, a proto lze výlet podniknout i s malými dětmi, uvádíme speciální trasu s mapou pro kočárky.

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter