Vybrat kategorii

Seriál: české hory a sport - Orlické hory

Orlické hory najdeme v severovýchodních Čechách podél polských hranic. Oblast kolem Orlických hor se nazývá Podorlicko, v oblasti historicky známé jako Kladsko. Název pohoří pochází z názvu řeky Orlice, která právě těmito horami protéká. Nejvyššími vrcholy podle nadmořské výšky jsou Velká Deštná (1115 m n. m.), Koruna (1101 m n. m.) a Malá Deštná (1090 m n.m.). Bohatá oblast na turistické stezky, po kterých objevíte krásu Orlických hor, jejich skalnaté údolí, nebo krásné prostředí kolem řek a potoků.

Sport nebo odpočinková turistika?

Objevte krásy regionu v letním i zimním období. Milovníci přírody najdou síť turistických značených tras pro pěší i pro cyklisty, v zimních měsících lyžování a běžkování ve známých lyžařských střediscích jako například Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Zdobnice nebo Čenkovice. Dovolená na horách patří mezi to nejlepší, co můžete zažít. Určitě oceníte malebnou přírodu a klid, který vám dovolí na chvíli vypnout a relaxovat. 

Turistika

Orlické hory jsou pro turistiku a cykloturistiku perfektní najdeme vycházkové trasy, které lze doporučit na pěší výlety s kočárkem nebo cyklistické výlety s cyklovozíkem. Bez obav se vydejte na nenáročné horské terény, nebo obtížnější trasy. Doporučujeme na hornaté stezky pevnější obuv a nepodcenit to, aby nedošlo k nějakému zranění. Suprové tipy na výlety můžeme najít například na HK region.

Cyklistika

Orlické hory jsou bohaté na cyklotrasy. V takovém množství cyklotras si vybere opravdu každý a to díky různě náročných trasách. Ať už to bude podél řek, kde trasy nejsou tak náročné a mohou je klidně podstoupit i děti, tak horské trasy, které svou náročností jsou spíše pro zkušenější jezdce. Pak už jen záleží jakou trasu zvolíme a podle toho vybrat i kolo. Různě obtížné trasy s mapou a dalšími detaily můžeme najít hezky popsány na stránkách audis.cz.

Na výše zmíněné cyklotrasy určitě je možné zvolit i koloběžky. Patří mezi favority sportovní i dopravní. Oblíbenost koloběžek velmi rychle vzrostla během posledních pár let. Především koloběžky určené na delší vzdálenosti, kdy kola jsou větší než u klasických koloběžek. Přední kolo se v některých případech blíží velikostí jak mají cyklistické kola. 

Plánujete výlet na více dní?

Broumar - koupaliště a kemp

Kemp vybudovaný na břehu největšího rybníku v okrese v podhůří Orlických hor je ideálním východiskem k mnoha turistickým cílům na kole i pěšky. Klid a čistota jsou základem spokojenosti našich hostů. Rekreační areál obklopuje rybník Broumar. V areálu je 50-ti metrový bazén, kde je vyhrazena dráha pouze pro plavání a malý bazén pro děti do 10-ti let. O občerstvení se stará letní restaurace Broumarka.

Autocamp, apartmány a chatky Zákoutí 

Nachází se uprostřed přírody Orlických hor ve vesnici Deštné, sjezdovky leží naproti přes cestu. Dobře vybavený areál určený jak pro potěšení dětí, tak odpočinek a pohodu dospělých. V klidném prostředí a přesto se vše nachází blízko. Voda, která protéká areálem, pochází z pramene Zákoutí a je obohacena o vzácné plyny. Areál je prostě ideální pro načerpání životní síly a nové energie. 

Chalupa Olešnice 

Chalupa se nachází přímo u lesa v klidné, rekreační části obce. Velký udržovaný pozemek s vlastním lesíkem je částečně oplocený k silnici a je pouze 200 m od zasněžované sjezdovky o délce cca 400 m tam najdete i restauraci. Chalupa je celoročně dobře dostupná, je zde 15 lůžek v podkroví, kde jsou 4 ložnice a 2 přistýlky v přízemí. V přízemí je společenská místnost na ni navazuje prostorná kompletně vybavená kuchyně s velkou rohovou lavicí.

Kempy už nejsou pro Vás?

V Orlických horách najdeme mimo kempů i báječné hotely. Na hotelech podle chuti můžeme využít čas pro relaxaci, ale i pro startovací pozici na výlety v krásném prostředí. 

Hotel Orličan*** 

Krásný hotel, který prošel rekonstrukcí a dostavením dalších Deluxe pokojů. Hotel se nachází v Rokytnici a jeho okolí v Orlických horách nabízí bohaté vyžití především pro milovníky turismu, přírody a historie.

WILLIAM Congress & Wellness Mountain Hotel****

Moderní hotel je umístěn v samém srdci turistického a sportovního centra Deštné v Orlických horách. Přímý výhled na sjezdovku vzdálenou pouhých 30 m od hotelu, jako i stylová restaurace a konferenční prostory zajišťuje svým hostům celoročně vyjímečné a pohodlné podmínky pro volné chvíle i pracovní „relax“. 

Zážitky a Kurzy 

Léto

Anenský vrch a opevnění - pěšky i na kole můžete vyrazit na Anenský vrch, který se pyšní rozhlednou. Cestou narazíte na několik bunkrů, které patří do sítě opevnění vybudovaného před 2. sv. válkou. Když si pohlídáte správné načasování, můžete si dopřát historický exkurz a některé bunkry navštívit. Jeden z těch větších i s muzejní expozicí je pevnost Hanička. Jen si nezapomeňte přibalit svetr, v bunkrech je i v létě poměrně chladno. 

Plno dalších tipů na parádní výlety lze získat na stránkách od hotelu Říčky.

Zima 

Deštné v Orlických horách je skvělým tipem hlavně pro milovníky lyží a snowboardu. Najdete tu několik lyžařských středisek i pár osamocených vleků vhodných pro začátečníky a děti. Tady přehled těch nejzajímavějších. V Deštném v Orlických horách jsou dvě velká lyžařská střediska. Areál Na Špičáku v nadmořské výšce kolem 700 m, 3 vleky, 600 metrů sjezdové trati. Zajímavější je Skicentrum Deštné (foto pod odstavcem). Obdobná nadmořská výška, 8 vleků a lanovek, celková délka tratí je 5 km. Oblíbené je také pro možnosti večerního lyžování. Je tu veškeré lyžařské zázemí, snowpark, servis i půjčovna. Další lyžařské možnosti nabízí Skiareál Hartman a Skiareál Olešnice, oba v nedaleké Olešnici v Orlických horách. Více informací můžeme najít na stránkách cestyposvete.cz

Kam za zábavou?

Vyhlídky

Rozhledna Osičina u Vojenic

Železná rozhledna představuje nejvyšší bod zdejšího zalesněného údolí a kromě toho, že se díky ní mohou návštěvníci těšit z nádherných výhledů na Orlické a Železné Hory, Kralický Sněžník, Krkonoše, Kunětickou horu s její monumentální hradní zříceninou a při dobré viditelnosti i na vzdálené Polabí je zároveň telekomunikačním stožárem mobilní sítě T-mobile.

Cihlová rozhledna - Hora všech svatých, Polsko

Cihlovou rozhlednu na Hoře všech svatých najdete ve Vladzické vrchovině, odkud je pěkný výhled do blízkého i vzdáleného okolí, na Javoří, Soví a Bardské hory. Původně na Hoře všech svatých stávala již od roku 1889 dřevěná rozhledna, která byla necelé tři metry vysoká. Na dřevu se však podepsal zub času a navíc tři metry výšky byly na pěknou vyhlídku málo, takže po čase bylo rozhodnuto o vybudování rozhledny nové. Její základní kámen byl položen v červnu roku 1913 a stavba byla ještě téhož roku dokončena.

Tipy na výlety

Vojenské památky

V oblasti Orlických hor sestupuje pevnostní pásmo od tvrze Bouda (v hřebeni Suchého vrchu) po svahu úbočí na Mladkov, přechází údolí Tiché Orlice k jižnímu okraji obce Petrovičky (dříve Německé Petrovice), stoupá ke kopci Adam, kde byla vybudována tvrz stejného jména (významná pozice územní a taktická, veřejnosti nepřístupná, je v držení Armády ČR). Odtud pevnostní linie pokračuje na soutěsku Zemská brána v údolí Divoké Orlice a dále Žamberskými lesy k plochému horskému sedlu na Panském Poli, kde prochází silnice z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic. Zde byla vybudována další tvrz – Hanička.

Rychnov nad Kněžnou

Raně barokní zámek se vypíná nad údolím Kněžné a je výraznou dominantou města Rychnova nad Kněžnou, nacházejícího se v Královéhradeckém kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Zámek je čtyřkřídlý objekt, který obklopuje čtvercové arkádové nádvoří. Barokní kašnu zdobí kolovratská heraldická orlice a nápis s datem 1690, dokládající ukončení stavby. 

 

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter