Vybrat kategorii

Seriál: české hory a sport - Šumava

V jižních čechách na hranicích Česka, Rakouska a části Německa najdeme rozsáhlé pohoří s národním parkem Šumava. Nádherná přírodní krajina s kulturními zážitky, která nikdy neomrzí. Nabízí skvělé příležitosti pro rodinné výlety za poznáním a relaxací. Samozřejmě tu najdete běžná lákadla, jako jsou hrady, lanové parky, aquaparky, muzea, lyžařské areály a pohodlné penziony.

Sport nebo odpočinková turistika?

Objevte krásy regionu v letním i zimním období. Milovníci přírody najdou síť turistických značených tras pro pěší i pro cyklisty. Dovolená na horách patří mezi to nejlepší, co můžete zažít. Určitě oceníte malebnou přírodu a klid, který vám dovolí na chvíli vypnout a relaxovat.

Turistika

Šumava je pro turistiku a cykloturistiku perfektní najdeme vycházkové trasy, které lze doporučit na pěší výlety s kočárkem nebo cyklistické výlety s cyklovozíkem. Bez obav se vydejte na nenáročné horské terény, nebo obtížnější trasy. Doporučujeme na hornaté stezky pevnější obuv a nepodcenit to, aby nedošlo k nějakému zranění. Suprové tipy na výlety můžeme najít například na cestujemesumavou.cz a vyletynaden.cz.

Cyklistika

Cyklistika patří k velmi oblíbeným sportům, při kterém lze projet velký kus krajiny bez výrazného omezení. Ne všude se dostaneme autem. Pak už jen záleží jakou trasu zvolíme a podle toho vybrat i kolo. Různě obtížné trasy s mapou a dalšími detaily můžeme najít hezky popsány na stránkách cykloserver.cz.

Koloběžky

Mezi favority sportovní i dopravní patří určitě koloběžky. Oblíbenost koloběžek velmi rychle vzrostla během posledních pár let. Především koloběžky určené na delší vzdálenosti, kdy kola jsou větší než u klasických koloběžek. Přední kolo se v některých případech blíží velikostí  jak mají cyklistické kola.

Pěkný příklad jaké trasy s různou obtížností, délkou, klesáním i stoupáním si lze zvolit v prostředí Šumavy můžeme najít na stránkách lazadov.cz

Plánujete výlet na více dní?

Autocamping Antýgl 

Autokemp leží na pravém břehu řeky Vydry a je východiskem mnoha turistických a cykloturistických tras. Ubytování poskytuje ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích, ve stanech a karavanech. Areál je plně vybaven a je ideálním místem pro strávení rodinné dovolené.

Kemp Na Lipkách

Vodácký kemp Na Lipkách se nachází na levém břehu řeky Otavy, v těsné blízkosti centra města Horažďovice. Nabídka teplých jídel po celý den, výběr z několika druhů točených piv, sportovní vyžití (tenisové kurty, volejbal, basketbal, dětské hřiště, skatepark), příznivé ceny za ubytování (sprchy s teplou vodou v ceně) - to vše v rodinném prostředí. Možnost turistických i cykloturistických výletů po okolí. Vlakové a autobusové nádraží - asi 10 minut pěšky.

Chalupa V Rajském údolí na Šumavě 

Pokud chcete zažít skutečnou energii Šumavy a její atmosféru, odpočinout si od všedních stereotypních dnů, klid a harmonii – tady budete na správným místě. Chalupa (120 m2) stojí na vlastním pozemku o velikosti 18 000 m2, jehož součástí je také vlastní jez a vodopád. Chalupa je komfortně vybavena nábytek z masívu. Chalupa se skládá ze dvou podlaží a její součástí je kuchyně se společenskou místností, koupelna s toaletou, ložnice A, ložnice B a pokoj. Na zatravněném a velmi pěkně upraveném pozemku mohou klienti využít venkovní posezení.

Kempy už nejsou pro Vás?

Na Šumavě najdeme mimo kempů i báječné hotely. Na hotelech podle chuti můžeme využít čas pro relaxaci, ale i pro startovací pozici na výlety v krásném prostředí. 

Hotel Srní**** 

Patří mezi nejlépe vybavené hotely v oblasti, je umístěný na okraji centra obce Srní, uprostřed nádherné šumavské přírody. Pro všechny, kteří chtějí prožít dovolenou v zachovalé přírodě s čistým vzduchem, průzračnými jezery a zdravými lesy, je Šumava kolem Srní dokonalým místem pro odpočinek.

Ubytovací kapacita hotelu, skládající se ze dvou propojených budov na které navazují restaurace, bar, bowling a 25 metrový bazén. Většina pokojů má balkón. V objektu hotelu je zdarma k dispozici wifi připojení.

Hotel Barborka*** 

Oblíbený hotel Barborka u přehrady Lipno stojí v atraktivním místě na okraji obce Přední Výtoň u pravého břehu Lipna na jeho druhé klidnější straně. Je to poblíž rakouských hranic a areálu Hochficht. Asi 80 metrů od hotelu stojí starobylý farní kostel sv. Filipa a Jakuba. Stejně daleko jsou upravené břehy přehrady Lipno.

Zážitky a Kurzy 

Léto

Lanové centra 

Protáhněte si tělo a prověřte svou lezeckou dovednost v lanovém parku, v srdci šumavské přírody. Čeká na vás zábavná cesta v korunách stromů. To vše s horolezeckou výbavou, jištěním a pod dohledem zkušeného instruktora. 

Sjíždění Vltavy

Nespočet pramenišť, rašelinišť, potůčků i velkých řek řadí Šumavu mezi významné pramenné oblasti. Šumava je chráněnou oblastí přirozené akumulace vod, prochází jí hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Charakteristickým rysem šumavských řek je jejich hnědá barva. Je způsobena huminovými látkami pocházejících z rašelinišť ve kterých šumavské řeky často pramení. 

Zima

Bílá stopa Šumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Tak proč toho nevyužít! Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

A co takhle sjezdovky? Středisko zimních sportů Zadov-Churáňov (1120 m.n.m) má celkem 7 sjezdovek na Zadově a Churáňově, většinou lehké až střední obtížnosti - celková délka 4,5 km, přepravní kapacita 6 dopravních zařízení je 4500 os./hod. Sjezdovky se 2x denně upravují, více informací o středisku Zadov a dalších sjezdovkách můžeme najít na stránkách cernykohoutek.cz.

Kam za zábavou?

Vyhlídky

Rozhledna Knížecí stolec - dřívější název Liščí louka. Výrazný suk 6 km východně od Pěkné. Nejvyšší vrchol Želnavské hornatiny. Kulminuje mohutnou žulovou skálou s četnými suťovými proudy a plochým temenem (odtud v názvu „stolec“). I níže ve svazích skalní výchozy, hradby a rozptýlená suť. Na západním svahu 650 m od vrcholu jsou při cestě dvě budovy. Dříve zalesněno smrčinou s různými příměsemi, především jedle, jeřábu, buku a javoru, dnes vrcholová část z větší části odlesněná. Cenné jsou zejména porosty skal a sutí. Geodetický bod s kótou 1 225,9 m n. m. je na západním úpatí vrcholové skály. Jeho výška je ve všech mapách zmiňována, skála je však přibližně o 10 m vyšší. Od roku 2012 na vrcholu dřevěná vyhlídková věž.

Rozhledna Poledník - někdejší vojenská věž, která za bývalého režimu umožňovala sledovat rádiový provoz hluboko uvnitř území Spolkové republiky Německo. Od roku 1998 se stala věž měřící 37 metrů rozhlednou. Z rozhledny je nerušený výhled do všech světových stran. 

Tipy na výlety

Cyklo Srní pro ty nejmenší - z nádrže putuje voda do nedalekého vodního zámku, a pak do elektrárny Vydra. Dostavba elektrárny i zařízení s ní spojených proběhla r. 1942. V jednom z dílů detektivního seriálu Policie Modrava zde byla nalezena mrtvola. Natáčelo se zde ještě několik dalších záběrů.

Šumavská divočina na vlastní kůži - s průvodci se vydáte divokou přírodou Národního parku Šumava a vybírat si můžete hned z několika tras: z Horské Kvildy, proti proudu řeky Řasnice nebo dokonce z některé z dvoudenních výprav, které jsou zárukou, že se vám přírodní divočina dostane za odborného výkladu navždy pod kůži.

Vzhůru na Kašperk - Nejvýše položený hrad v Čechách, který byl založen v roce 1356 císařem Karlem IV., shlíží na Kašperské Hory, od nichž je vzdálen jen 3 kilometry. Trasa pro pěší (nebo cyklisty) začíná hned u hotelu Nebespán. Po této trase se můžete vydat i s kočárkem, i když to vyžaduje jistou fyzickou zdatnost. Děti i dospělí se mohou těšit na interaktivní okruhy Stavba hradu, Život na hradě a Staň se rytířem nebo princeznou. Po celé léto se zda navíc koná řada kulturních akcí.

Více perfektních tipů můžeme najít na onthesnow.cz.

 

 

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter