Vybrat kategorii

Začínáme s windsurfingem – jaké vybavení pořídit, aby šlo učení jako po másle?

Windsurfing je vysoce návykový sport. Jakmile zvládnete základní techniku jízdy, už Vás nikdy nepustí. Stejně jako ostatní vodní sporty, i WS s sebou krom radosti z pohybu a pobytu v přírodě přináší také pohodový lifestyle uvnitř přátelské komunity dalších surfařských nadšenců.

Pokud byste i vy rádi občas utekli z každodenního shonu do uvolněného prostředí pláží, slunce a nekončící párty, je pro Vás windsurfing ideálním východiskem. Bohužel tento sport nepatří z pohledu počátečních investic do vybavení mezi nejlevnější. Pokud však budete při pořizování surfařské výbavy postupovat metodicky, dokážete tím ušetřit spoustu peněz.

V tomto krátkém průvodním článku Vám nastíníme, co pro start na vodě určitě potřebujete, a bez čeho se naopak jako začátečník v klidu obejdete.

Při nákupu windsurfingové výbavy myslete dopředu

Při prvním nahlédnutí do světa windsurfingu budete nejspíše paralyzováni množstvím technických termínů. Výbava na WS sestává z celé řady dílčích komponent, z nichž některé jsou vzájemně kompatibilní, a jiné zase ne. Pravděpodobně tak budete mít choutky pořídit některý ze setů pro začátečníky, který slibuje kompletní výbavu pro vstup na vodu.

Nebudeme Vás od tohoto rozhodnutí přímo odrazovat, dovolíme si však několik doporučení. Je samozřejmé, že na první seznámení s windsurfingem nepotřebujete výbavu od top výrobců. Rozhodně ale doporučujeme pořídit si začátečnický set od firmy, která má ve výrobě WS tradici.

Problém „supermarketových“ setů spočívá v tom, že jde z valné většiny o nelicencovanou čínskou produkci. Ponechme stranou kvalitu, která může (a nemusí) splňovat nároky začátečníka – kámen úrazu představuje hlavně kompatibilita takového setu s jakýmkoliv jiným vybavením, a také dostupnost náhradních dílů.

Řekněme, že se naučíte v mírném větru odjet i vrátit, a rádi byste si už vyzkoušeli větší plachtu. Je dost pravděpodobné, že na svém neznačkovém vybavení najdete nestandardní způsob uchycení stěžně, nebo podobný zádrhel. V takovém případě Vám nezbude, než zkusit celý set prodat (což u no-name produktu nebude snadné) a podstoupit martyrium nákupu vybavení znovu.

Windsurfingové prkno vybírejte podle toho, jak jezdíte na jiných prknech

Jedním ze základních předpokladů úspěchu při windsurfingu je dobrá stabilita. Co Vám v tomto ohledu chybí, to musíte dohánět právě stabilitou plováku. Sice se nedá jednoduše říct, že by Vás některý z boardů (snad s výjimkou paddleboardu) 100% připravil na pocit vratké vody pod nohama, skate, wake či snowboard jsou však rozhodně dobrou průpravou stability.

Pokud tedy máte s některým ze jmenovaných sportů zkušenosti, můžete se ušetřit jedné výměny windsurfingového plováku a sáhnout rovnou po užším prkně. Zároveň pro Vás bude snazší definovat, kudy se bude ubírat vaše další windsurfingové směřování (rychlá jízda a slalom, poklidné vyhlídkové projížďky, skoky a triky, …) – to už však přesahuje rozsah tohoto článku.

Pro úplné začátečníky doporučujeme prkno kategorie beginner, nebo široký freeride. Šířka paluby by měla být minimálně 80 cm (pro jezdce s výškou nad 185 cm klidně až 100 cm). Výtlak je pak třeba zvolit alespoň 2× vyšší, než je hmotnost surfaře – pro 80kg jezdce tedy minimálně 160 litrů.

Pro budoucí surfařky platí zmíněné počty také, velkou roli však hrají i hmotnost a rozměry prkna. Širší, kratší a lehčí prkno s adekvátním výtlakem bude pro vaše začátky mnohem příjemnější, než zbytečně předimenzovaný obr, kterého stěží vůbec přinesete k vodě.

První prkno slouží vždy pouze k získání základních návyků a osvojení si jízdy po a proti větru. Právě z důvodu nácviku stoupání proti větru je zásadní, aby bylo prkno vybaveno středovou ploutví (v surfařské hantýrce „kačenou“). Ta Vám pomůže udržet kurz proti větru a zamezuje splouvání prkna, takže se Vám bude snáze vracet do místa startu.

Jakmile získáte první zkušenosti, zjistíte, že Vás neohrabaný a těžký board brzdí v rozletu. Pokud se budete chtít dále zlepšovat (a to je téměř jisté!), čeká Vás první upgrade prkna na model se štíhlejší siluetou a menším výtlakem. O tom ale až v některém z dalších článků.

Oplachtění kupujte jako celek, ušetříte si starosti i finance

Oplachtění (neboli „pohon windsurfu“) sestává ze čtyř samostatných částí: plachty, ráhna, stěžně a paty stěžně. Spojení mezi plovákem a patou stěžně zajišťuje jezdec s kloubem, pro vytažení plachty z vody slouží startovací lano. Pro začátek rozhodně doporučujeme první 4 zmiňované komponenty zakoupit v jednom setu, neboť jen popis možných kombinací by vydal na samostatný článek.

Plachty se stejně jako prkna dělí podle určení pro různé styly jízdy, to Vás však v začátcích nemusí trápit. Začátečníkům doporučujeme pořídit freeridové oplachtění bez camberu.

Definujícími parametry oplachtění jsou plocha plachty, délka stěžně a jeho tvrdost. Pokud budete kupovat celý set, nemusíte poslední dvě hodnoty příliš řešit – výrobci kombinují komponenty tak, aby spolu fungovaly v ideálním souladu.

Na Vás tedy je pouze zvolit správnou velikost plachty. Ty se běžně vyrábí v rozměrech 1 – 12.5 m² a při výběru plachty pro začátečníka lze použít následující vzorec: hmotnost jezdce*0.06 = plocha plachty v metrech čtverečních. Náš modelový 80kg surfař by tak pro začátek měl pořídit plachtu o velikosti 4.5 – 5 m². Při vhodných podmínkách pro učení (vítr 2 – 4 m/s) bude takováto plachta ideálním kompromisem výkonu a ovladatelnosti.

V krátkosti se ještě zastavme u materiálů oplachtění. Občas narazíte na marketingová lákadla, která poměřují stěžně podle obsahu karbonu. Zde je třeba říci, že jako začátečník nemáte šanci dostat stěžeň na limit jeho dynamických vlastností (definovaných právě obsahem karbonu). Čím více karbonu, tím je stěžeň tvrdší, ale také křehčí, takže ho s největší pravděpodobností při prvním pádu rozlámete.

Až do úrovně středně pokročilého surfaře Vám naprosto postačí stěžeň s 10 – 30 % obsahu karbonu. Ráhno rozhodně hledejte duralové, je mnohem odolnější a levnější. Doporučujeme opatřit jej chráničem přední koncovky, abyste Vám při pádu plachty nepoškodilo palubu prkna.

Další doplňky pro komfort i bezpečí

V zásadě byste mohli na vodu vyrazit jen s výše popsanou výbavou. Rozhodně však doporučujeme investovat ještě pár tisícovek do dvou věcí: neoprenu a vesty. První Vám zásadním způsobem zpříjemní první windsurfingový zážitek (když v Česku fouká, zřídkakdy je zároveň teplo), druhá Vám zachrání život.

Bez ohledu na to, za jak zdatné plavce se považujete, vesta je na windsurfu naprostou nutností! Váš pád do vody okamžitě následuje pád plachty a několik metrů dlouhého stěžně. Ten, ale i samotný náraz na vodní hladinu, Vás dokáže snadno omráčit. V takové chvíli jsou Vám veškeré plavecké dovednosti k ničemu a utonutí zabrání jedině surfařská vesta.

Bez neoprenu se naopak obejít můžete. Pokud však patříte mezi zimomřivé jedince, doporučujeme pořídit aspoň levný tenký neopren s dlouhými rukávy a nohavicemi. Neopreny se obvykle značí číselným kódem. Nejrozšířenější (a pro naše podmínky dostačující) je síla 4/3, která značí 4mm tloušťku na trupu a 3mm materiál na rukou a nohou. Označení může být i jednomístné (napři. 3 = 3mm materiál po celé ploše neoprenu), nebo trojmístné (6/4/3 označuje tloušťku na trupu/nohou/rukou).

Podrobněji se koupi neoprenu a dalších komfortních doplňků budeme věnovat v některém z příštích článků. Možností je opět celá řada, a pokud si svůj první neopren vyberete správně, vydrží Vám (na rozdíl od ostatního začátečnického vybavení) spoustu let.

 

Fotogalerie

Chcete ještě více inspirace, tipů a zajímavých informací o sportovním vybavení?

Odebírat newsletter